top of page
Szukaj

„Przystanek Historia” w BudapeszcieW Domu Polskim im. Jana Pawła II w Budapeszcie 26 listopada 2023 r. odbyły się finałowe przedsięwzięcia związane z otwarciem nowego zagranicznego „Przystanku Historia”, którym będzie się opiekować krakowski oddział Instytutu. Przez pięć dni przedstawiciele IPN-u spotykali się z Polakami mieszkającym na Węgrzech oraz Węgrami zainteresowanymi historią.

W Domu Polskim gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Zaprezentowano przygotowaną przez krakowski IPN wystawę o Wacławie Felczaku, historyku, w czasie II wojny światowej szefie kurierów tatrzańskich, więźniu politycznym w PRL, współtwórcy antykomunistycznej opozycji na Węgrzech. W wernisażu wziął udział i wygłosił wykład dr Wojciech Frazik, autor wystawy (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych BBH IPN Kraków). Ekspozycję opatrzono napisami w językach polskim, węgierskim i angielskim.

Krakowski oddział IPN reprezentowała delegacja w składzie: Michał Masłowski (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie), Agnieszka Masłowska i dr Paweł Mazur oraz dr Wojciech Frazik.

Harcerze z drużyny działającej przy Stowarzyszeniu św. Wojciecha i Kościele Polskim w Budapeszcie dostali gry edukacyjne „Dywizjon 303”, „Zwierzęca brygada”, „Miś Wojtek”, dla maluchów z przedszkola przy Domu Polskim przywieziono pakiety „Historia w kolorach”.

W niedzielnym spotkaniu w kościele i Domu Polskim, obok członków miejscowej społeczności polonijnej, uczestniczyła Katarzyna Ratajczak-Sowa z Ambasady RP w Budapeszcie, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominika Teske oraz doradca dyrektora Fundacji im. W. Felczaka na Węgrzech dr Halina Csúcs. Uroczystości uświetnił przybyły z Polski Dziecięco- Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Głuchowiacy”.Tekst : redakcja, źródło: https://www.facebook.com/IPNKrakow

Zdjęcia: Barbara Pál, IPN Kraków

Comentarios


bottom of page