top of page
Szukaj

Obrady Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy


W dniach 9-11 lutego br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, obradowało Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Po Mszy św. inaugurującej obrady, bp Turzyński wręczył przedstawicielom polskich Misji Katolickich w Europie (Niemcy, Anglia, Francja, Węgry) relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów, których peregrynacja wkrótce rozpocznie się w parafiach polskich za granicą. Następnie bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zapoznał uczestników zebrania z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce.

W sobotę, 10 lutego, członkowie prezydium wysłuchali konferencji ks. Łukasza Nycza z archidiecezji przemyskiej, który przybliżył historię życia i świadectwo Rodziny Ulmów. Pokazując ich drogę do świętości, zainicjował dyskusję związaną z przyjmowaniem relikwii w parafiach i rodzinach polonijnych.

Bp Turzyński, przedstawiając sprawozdanie z działalności delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zwrócił szczególną uwagę na potrzebę ewangelizacji i umacniania wiary wśród Polaków żyjących poza Ojczyzną.

Następnie podjęto kwestię przygotowania Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które odbędzie się we wrześniu br. w Lourdes. Poruszono także sprawy związane z nową kadencją członków PRDE oraz propozycje duszpasterskie na Rok Święty 2025.

Członkowie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy udali się również do kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie modlili się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci, w intencji Ojczyzny i Polaków żyjących poza jej granicami.

Posiedzenie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy zakończyło się niedzielną Mszą Świętą.

Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej / BP KEP

 


Commentaires


bottom of page