top of page
Szukaj

Obchody Święta Matki Bożej Królowej Polski oraz Konstytucji 3 Maja


Król Jan Kazimierz w 1656 roku ślubował przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej we lwowskiej katedrze, że obiera Maryję za Królową Królestwa Polskiego. Obiecał szerzyć Jej cześć, wystarać się u Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie święta NMP Królowej Korony Polskiej. Śluby Jana Kazimierza zostały spełnione dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, a Papież Benedykt XV zezwolił w 1920 roku, aby to święto Królowej Polski było obchodzone 3 maja, w rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Konstytucja majowa uchwalona w 1791 roku regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była drugą na świecie, ale pierwszą w Europie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Jako Święto Narodowe 3 Maja przywrócono ten dzień dopiero 6 kwietnia 1990 r.

3 maja 2022 roku w Budapeszcie, odbyły się uroczystości związane z tym podwójnym świętem, czyli obchody rocznicy uchwalenia wspomnianej Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

Obchody naszej Polonii na Węgrzech, które ze względu na pandemię nie miały miejsca przez ostatnie dwa lata, rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą o godz. 18-tej, która odprawiona została w intencji Polski, naszej Ojczyzny. Eucharystię w Kościele Polskim sprawował ksiądz proboszcz, Krzysztof Grzelak.

Po Mszy świętej odśpiewaliśmy Litanię Loretańską w nabożeństwie majowym, a następnie wszyscy udaliśmy się do Domu Polskiego na dalszy ciąg obchodów – koncert zespołu naszych koleżanek polonijnych, Anima Polonica, w składzie: Karolina Socha-Mészáros (sopran), Edyta Deák (fortepian) i Danuta Misiąg-Ollár (flety proste). Przeżyliśmy prawdziwą ucztę muzyczną. Mogliśmy wysłuchać utwory muzyki dawnej - maryjne i patriotyczne - autorów m.in. Chopina, Moniuszki i Ogińskiego a w Mazurku 3 Maja (Witaj majowa jutrzenko) wspólnymi siłami ’uczciliśmy piosenką’ właśnie ten dzień.

Po koncercie czekał na nas poczęstunek złożony z przepysznych kanapek, ciasteczek i wybornego, węgierskiego, czerwonego wina. Mogliśmy też osobiście przedstawić się nowemu ambasadorowi RP w Budapeszcie, panu Sebastianowi Kęciekowi, który na uroczystości przybył wraz ze swoją rodziną.

Umocnieni na duchu i ciele, dzień ten zakończyliśmy przy figurce Matki Bożej, znajdującej się w grocie przy kościele, gdzie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski oraz odmówiliśmy dziesiątkę różańca świętego dziękując Maryi za jej opiekę i prosząc o dalsze wstawiennictwo za naszą Ojczyznę, za naszych braci Węgrów oraz za nas samych, Polaków żyjących i pracujących na Węgrzech.

Przy pięknej pogodzie wieczoru trzeciomajowego, "chwaląc łąki umajone, góry, doliny zielone", trwając w duchowej jedności rozeszliśmy się do swoich domów pełni radości i pokoju.

W obchodach tych uroczystości zaszczycili swoją obecnością również: dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, dyrektor Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej Anna Lang wraz z wicedyrektor Aliną Papiewską-Csapó, dyrektor Szkoły przy Ambasadzie RP Beata Mondovics, Zarząd Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech w składzie: Katarzyna Takácsné Kalińska wiceprezes, Agnieszka Forreiter sekretarz i Piotr Kaczmarek członek Zarządu, przedstawiciele Polonii z różnych dzielnic Budapesztu oraz z innych części kraju.

Źródło:

Tekst: Agnieszka Forreiter

Zdjęcia: Barbara Pál

Comments


bottom of page