top of page
Szukaj

Esztergom 2022


Polonia Węgierska w Esztergomie (Ostrzychom) 24 kwietnia 2022 r uczciła pamięć św. Wojciecha, czyli Adalberta, biskupa męczennika. Jest to ważna postać dla historii naszego kraju, jego państwowości i budowania tożsamości narodowej. Urodził się w Czechach, jego życie było pełne momentów zwrotnych. Już jako biskup Pragi musiał opuścić Czechy ze względu na walki wewnętrzne możnowładców. Parę lat spędził na Węgrzech, gdzie udzielił sakramentu bierzmowania królowi węgierskiemu św. Stefanowi. Na pamiątkę tego wydarzenia powołany został na patrona diecezji budapeszteńsko-ostrzychomskiej a Bazylika w Esztergom jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha. Jest ona największą Bazyliką na Węgrzech z siedzibą prymasa Węgier. Od cesarza Ottona III bp Wojciech otrzymał pozwolenie na prowadzenie pracy misyjnej wśród pogan. Przyjechał do Polski i stąd wyruszył na wyprawę na wybrzeże bałtyckie, które zamieszkiwali poganie. Wyprawa ta jednak zakończyła się tragicznie, 23 kwietnia 997 r został zamordowany. Jest patronem Polski, Węgier oraz Europy.

W tym roku obchodziliśmy 1025 rocznicę jego śmierci, 200-setną rocznicę poświęcenia Bazyliki w Esztergomie oraz 25 rocznicę ufundowania tablicy znajdującej się na murach bazyliki, umieszczonej tam z okazji milenijnej rocznicy śmierci św. Wojciecha.


Po uroczystej Mszy św. delegacje Ambasady Polskiej, Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha, Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie, Samorządu Polskiego z Győr oraz przedstawicieli Towarzystwa św. Wojciecha Archidiecezji Gnieźnieńskiej, złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową.


Grafika Mariana Trojana wykonana na pamiątkę odsłonięcia tablicy

Comments


bottom of page