top of page
Szukaj

Dziewczynka z zapałkami
Jedna z najbardziej poruszających i pięknych historii Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami” została przedstawiona w Budapeszcie w Domu Polskim im. Jana Pawła II przez „Naszą Grupę Teatralną” w reżyserii siostry Weroniki Jaworskiej MCHR. Każdy na pewno zna tą wzruszającą baśń, ale tym razem nasz zespół artystów przedstawił spektakl z nowym i optymistycznym zakończeniem, które potrafi oczarować każdego widza.


Premiera sztuki odbyła się 4 grudnia 2022r. tuż przed Mikołajkami i była skierowana głównie do dzieci. Chcieliśmy, aby ten radosny czas adwentu, oczekiwania na Boże Narodzenie kojarzył się ze szczęściem, dobrem i miłością. Siostra Weronika napisała nowe zakończenie sztuki, które napawa nadzieją i wiarą w dobro.


Jak pamiętamy z lektury baśni biedna dziewczynka błąka się w wigilię nowego roku po ulicach, aby sprzedać zapałki. Jest zmęczona, zmarznięta i nie ma, dokąd pójść. Nikt nie chce kupić jej zapałek. Wszyscy siedzą w swoich ciepłych domach przy suto zastawionych stołach. Zapala zapałkę, aby ogrzać zmarznięte paluszki i widzi ciepły piec. Kiedy próbuje się ogrzać zapałka gaśnie i piec znika. Przy kolejnej zapałce pojawia się pięknie zastawiony stół, pieczona gęś, czekoladowy budyń. I znów, kiedy głodna dziewczynka próbuje zjeść, jej zapałka gaśnie i wszystko znika. Kolejna zapałka to wizja pięknej choinki, aż wreszcie pojawia się babcia. Dziewczynka jest szczęśliwa, że widzi swoją ukochaną babcię. Pragnie, aby zabrała ją ze sobą do nieba i skróciła jej cierpienia na ziemi. Tym razem babcia obiecuje pomoc i daje nadzieję dziewczynce, że wszystko jeszcze może się odmienić, jest Boże Narodzenie, a wtedy ludzkie serca się zmieniają i cuda się zdarzają.


Widzowie oglądali sztukę z zapartym tchem, a w oczach wielu pojawiły się łzy. Historia „Dziewczynki z zapałkami” uczy nas, że powinniśmy być bardziej wrażliwi na potrzeby innych, zwracać uwagę na potrzebujących, słabszych oraz chorych.

Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem. Aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role. Atmosfery dopełniała piękna zimowa dekoracja, a także bardzo dobrze dobrana muzyka.

Każde przedstawienie poprzedziły wielokrotne próby w Domu Polskim.


Przedstawienie ponownie wystawiane było 15 stycznia 2023 r. w Domu Polskim, 28 stycznia w Polskiej Szkole przy Ambasadzie RP, a także 29 stycznia w Centrum Kultury w Budafoku na zaproszenie mniejszości polonijnej XXII dzielnicy.

Za każdym razem spektakl spotykał się z dużym entuzjazmem ze strony widzów. Wszystkim podobała się nowa wizja pozytywnego zakończenia „Dziewczynki z zapałkami”. Wielkie brawa dla Siostry Weroniki, która kolejny raz zachwyciła nas swoją reżyserią, a także dla aktorów, którzy niesamowitą grą przenieśli nas w zimowy wieczór do kraju pana Andersena.

Obsada:

Dziewczynka: Joanna Filipek-Gönczi

Andersen: Agnieszka Forreiter/Łukasz Piasecki

Ojciec / mężczyzna1: Gyula Fullár

Ciotka / Kobieta 1: Elżbieta Csüllőg

Marcel Larsen / mężczyzna 2: Bartek Bogdański/Ignacy Szołomicki/Magda Szołomicka

Kobieta 2: Mária Dávid

Kelner 1 / złodziej: Ela Chrostowska-Horváth

Kelner 2: Julija Tymsan-Juhász/Magda Szołomicka

Babcia: Alina Fullár

Piecyk / gęś / dziecko: Anka Juhász/Liliana Szołomicka

Dzieci: Ola i Hania Horvath

Operator dźwięku: Alfred Wtulich/Piotr Łyczywek

Obrazy do scenografii wykonał: Dávid Vidikan

Comments


bottom of page