top of page
Szukaj

Wystawa Mariana Trojana w Domu Polskim


23 kwietnia Stowarzyszenie św. Wojciecha zorganizowało wystawę artysty – grafika Mariana Józefa Trojana pod tytułem „Oto każda chwila się otwiera całym czasem”.

Marian Trojan był honorowym członkiem naszego zarządu. W latach 90-tych pracował przy odnawianiu witraży w Polskim Kościele.Jest autorem wielu okolicznościowych grafik i zaproszeń na cele stowarzyszenia, zawsze gotowy do pomocy. Pożegnaliśmy jego w listopadzie 2016r.

Wystawę otworzył w imieniu Ambasady RP i Instytutu Polskiego dyr. Jarosław Bajaczyk.

Następnie Lucyna Latała-Zięba z Koła Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piwnicznej Zdrój w imieniu grupy uczniów i kolegów Mariana Trojana z Liceum w Balatonboglár przedstawiła niektóre wspomnienia z tamtych lat.

Marta Trojan córka artysty i jednocześnie kurator wystawy opowiedziała o jego twórczości.

Część artystyczną natomiast przedstawiła druga córka - Tünde Trojan. Zamiłowanie do sztuki obie zawdzięczają swojemu ojcu.

W następnej części spotkania zabrali głos przyjaciele artysty : Romana Juszkiewicz – Berkeczné, w imieniu polskich artystów na Węgrzech, były konsul węgierski – Dürr Sándor, Simon Edít z Füzesabony oraz o. Andrzej Kostecki – dominikanin.

Artysta zawsze mówił o swoich dwóch Ojczyznach : „Jeśli ktoś mnie pyta, gdzie jest moja Ojczyzna ? – odpowiadam : tu i tam, ponieważ jadąc do Polski, jadę do domu, ale stamtąd wracając na Węgry, też wracam do domu”.

Marianie na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!

Galeria


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page