top of page
Szukaj

Wielkopostna refleksja


W Niedzielę Palmową 20-go marca br. na zaproszenie Stowarzyszenia św. Wojciecha w ramamach obchodów Dnia Polsko-Węgierskiej Przyjaźni w Polskim Kościele w Budapeszcie z okolicznościowym koncertem pt.” Wielkopostna Refleksja” wystąpiły artystki Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego.

W programie zabrzmiały utwory : „Stabat Mater” Giovanni Battisty Pergolesi, „Pie Jesu” Gabriela Faure, Pasja wg. św. Jana oraz aria „Zerfliesse, mein Herze” Jana Sebastian Bacha, Requiem „Pie Jesu” Andrew Lloyda Webera, „Lascia Ch'io Pianga” Friedricha Georga Haendla, „Ave Maria” Michała Lorenza. Polonię Węgierską do łez wzruszył sopran Jadwigi Kot, absolwentki wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy, koncertującej jako solistka z oktatem wokalnym „Unanime” w Polsce i za granicą, pedagoga śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu i wykładowcy emisji głosu w Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie. Podziwialiśmy również wirtuozję skrzypaczki Magdaleny Betleja, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, pedagoga muzycznego, prezesa Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego, członka Przemyskiego Kwartetu Smyczkowo i Przemyskiej Orkiestry Kameralnej oraz wsłuchaliśmy się w pianistyczne interpretacje Moniki Wilińskiej-Tarcholik, również absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, licznie koncertującej w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Rumunii, Mołdawii jako solistka i kameralistka, a obecnie także pracującej jako adiunkt w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Bardzo nastrojowy koncert sakralny stał się muzycznym wprowadzeniem do liturgii Triduum Paschalnego. Wypracowanie wewnętrznej ciszy dokonuje się poprzez uczestnictwo w liturgi słowa Bożego, a zauroczenie niebem dzięki doskonałej formie muzyki Bacha, czy Mozarta, zawsze skłania do skupienia, rozmyślań oraz umacniania naszej wiary.

Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy Ambasady RP w Budapeszcie, Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech, Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w św. Wojciecha. Podczas koncertu obecny był pan Andrzej Kalinowski konsul RP na Węgrzech.


bottom of page