top of page
Szukaj

„Credo” wystawa” artystki Zsuzsanny Stekly


W pierwszą niedzielę Adwentu 29 listopada w Domu Polskim w Budapeszcie została otwarta wystawa obrazów wypalanych w emalii pt. „Credo” - Węgierki, Zsuzsanny Stekly. Otwarcia wystawy dokona Erika Kissné Polyák projektant wnętrz i jej serdeczna przyjaciółka.

Pierwsza niedziela Adwentu stanowi początek kościelnego roku liturgicznego. Okres ten to czas oczekiwania emocjonalnego i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa. Okres ten od samego początku miał radosny wydźwięk - oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela, jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty.

Nie przypadkowo wystawa ta została otwarta w pierwszą niedzielę Adwentu. Tematyka obrazów to sceny biblijne i przede wszystkim Matka Boża z Dzieciątkiem na którego właśnie w Adwencie czekamy. Warto zatrzymać się przy poszczególnych obrazach podziwiać ich nie tylko artystyczne piękno, ale również zatrzymać się na chwilę aby zobaczyć siebie teraz, w takim stanie, w jakim jestem: siebie wobec choroby, wobec cierpienia, wobec śmierci, wobec umierania, a przede wszystkim – wobec wiecznego życia i wobec tego, na co czekamy – obyśmy czekali! – tego przyjścia, powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale.

Wystawa artystki Węgierki to również nie jest przypadek. W Polskim Kościele jest spora grupa wiernych węgierskich, która towarzyszy nam we wszystkich większych uroczystościach, pielgrzymkach jak również w codziennej modlitwie. Tym razem wystawa została zorganizowana z myślą o nich. Chcieliśmy pokazać zarówno naszej Polonii jak i braciom Węgrom bogactwo naszej „wspólnej wiary i kultury chrześcijańskiej”, która jest częścią nowej ewangelizacji.


bottom of page