12 maja Polski Ośrodek Kulturalno – Oświatowy filia Óhegy zorganizował program kulturalny „Mój Grechuta”. W ramach programu otwarta została wystawa Milana Fiala z Czech. Sam autor mówił:

„Moja fascynacja twórczością Marka Grechuty zaczęła się w 1973 roku.. Jako student pracowałem na  brygadzie i za pierwsze zarobione pieniądze kupiłem gramofon ( zawsze lubiłem dobrą muzykę, chociaż w tamtych czasach był utrudniony do niej dostęp).Niestety nie miałem płyt, dopiero kilka miesięcy później będąc  w moim rodzinnym mieście na wakacjach u babci w Uherskě Hradiště (Morawy) w małym starym sklepiku, kupiłem 3 płyty. Jedną z nich był „Korowód” Marka Grechuty. Nigdy w życiu wcześniej jej nie słyszałem. Miała czeski przekład tekstów piosenek i rysunki czeskiego malarza Salomona. Od tamtej chwili twórczość Marka Grechuty nie przestaje być moją inspiracją. Dla mnie Jego muzyka i teksty są genialne i stale mnie zaskakują swoją ponadczasowością. W hołdzie dla Jego geniuszu postanowiłem namalować cykl  obrazów na podstawie Jego piosenek. Obrazy mają rozmiar 80 x 80, czyli kwadrat symbolizujący płytę gramofonową. Każdy obraz ma wkomponowany kod  – jest nim portret Marka Grechuty w różnych okresach jego życia”.

Cykl 10 obrazów„Mój Grechuta” został specjalnie namalowany  i po raz pierwszy zaprezentowany  w Krakowie w 2018 roku na Grechuta Festiwal Kraków 2018.w Piwnicy pod Baranami.  

Program uświetnił koncert wokalisty Jiri Neduha.  Wśród gości obecni byli: Ewa Liszka z Muzeum Historii Katowic  oraz delegacja z Muzeum Historycznego w Ostrawie. Ambasadę Polską w Budapeszcie reprezentowała radca Dominika Hasińska.

GALERIA

Please reload

Polecane Posty

LEGIONOWY SKARBCZYK

November 16, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty

November 16, 2019

August 27, 2019

Please reload

Śledź nas
  • Facebook Basic Square

© Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha

  • c-facebook