Święty Stefan w węgierskiej sztuce

24 czerwca 2018 r. Polski Ośrodek Kulturalno - Oświatowy w Budapeszcie filia  Óhegy u 11,  zorganizował wystawę pt. "Święty Stefan". Wystawę otworzyła Klára Koltayné Zolder, a oprawę muzyczną zapewniła Eszter Semes-Bogya, piosenkarka i rzeźbiarka. Autorami prezentowanych na wystawie prac są węgierscy artyści z Klubu „Corvin” w XVI dz. Budapesztu. Współpraca z nimi sięga 20 lat, a dzięki współpracy  udało się zorganizować wiele wspaniałych wystaw zarówno w Domu Polskim jak i w Krakowie.

Święty Stefan -  Vajk, tak brzmiało jego pogańskie imię -  przyjął sakrament chrztu z rąk św. Wojciecha i otrzymał imię Stefan. Imię pochodzi od greckiego słowa -stefanos, co oznacza ukoronowany. Dawniej wybór imienia nie był sprawą przypadkową. Miało ono bowiem być wyznacznikiem losów osoby, która je otrzymywała, a zatem celem Stefana miało być podniesienie Węgier do rangi królestwa i rzeczywiście był pierwszym królem tego państwa. 

Postać św. Stefana zawsze stanowiła popularny motyw w sztuce węgierskiej nie tylko  malarskiej, ale również w muzyce. Znana jest opera „Król Stefan” skomponowana przez Ferenca Erkela jak również uwertura do opery Król Stefan - Ludwiga van Beethovena. Należy także wspomnieć o licznych pomnikach św. Stefana  występujących na terenie całych Węgier.

Już coroczną tradycją jest w miesiącu czerwcu składanie wiązanki kwiatów przy kopijniku znajdującym się przed Polskim Kościołem upamiętniającym bohaterów Poznańskiego Czerwca oraz Węgierskiej Rewolucji 1956r. Tym razem kwiaty złożyliśmy razem z artystami z Klubu „Corvin” i braćmi Węgrami ze Stowarzyszenia 56'.

GALERIA

 

Please reload

Polecane Posty

LEGIONOWY SKARBCZYK

November 16, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty

November 16, 2019

August 27, 2019

Please reload

Śledź nas
  • Facebook Basic Square

© Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha

  • c-facebook