Uroczystość odznaczenia Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

W dniu dzisiejszym Polonia węgierska miała możliwość uczestniczyć w podniosłej uroczystości wręczenia medalu Jánosa Esterházyego Arcybiskupowi krakowskiemu ks. Markowi Jędraszewskiemu. Uroczystość odbyła się w Parlamencie węgierskim. Hrabia Janosz Esterhazy, mającym korzenie polskie, jego matką była Polka, w nieludzkich czasach po II wojnie światowej był więziony i zamęczony w Czechosłowackim więzieniu w 1957 r. W czasie II wojny pomagał wszystkim; Słowakom, Żydom i Polakom, którzy zdążali na zachód przez Węgry. Swoją postawą promował wartości chrześcijańskie, demokratyczne i narodowe. Nagroda im. Jánosa Esterházyego przyznawana jest co roku od 1991 przez Stowarzyszenie [Franciszka II] Rakoczego i Radę Pamięci Jánosa Esterházyego w uznaniu zasług dla wspierania Węgrów na Słowacji oraz pielęgnowania duchowego dziedzictwa Jánosa Esterházyego, politycznego i duchowego przywódcy, męczennika komunizmu.

Podczas tej uroczystości drugim obok metropolity krakowskiego został  uhonorowany pomysłodawca i realizator mauzoleum Esterházyego na terenie dzisiejszej Słowacji – Boldizsar Paulisz.

Po uroczystości w parlamencie Metropolita krakowski odprawił Mszę św. w Kościele Polskim w Budapeszcie, a następnie odwiedził Dom Polski.

GALERIA

 

Please reload

Polecane Posty

LEGIONOWY SKARBCZYK

November 16, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty

November 16, 2019

August 27, 2019

Please reload

Śledź nas
  • Facebook Basic Square

© Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha

  • c-facebook