Katedra wawelska w Domu Polski oraz Dzień Babci i Dziadka

24 stycznia b.r. w Domu Polskim otworzyliśmy wystawę fotograficzną o Katedrze wawelskiej, której historia doskonale wpisuje się w polsko -  węgierską historię i początki  chrześcijaństwa polskiego.

Fundatorem jest były samorząd polski XVI dz. Budapesztu  a pomysłodawcą Małgorzata Soboltyński -  przewodnicząca. Wystawę otworzył historyk z Krakowa - Piotr Stefaniak, który przybliżył historię katedry. Oto niektóre fragmenty :

Katedra to nekropolia polskich królów i główna światynia Narodu Polskiego. Obecna katedra jest trzecią w tym miejscu. Już w 1ooo roku wzniesiono wczesnoromanski kościół. Jednak w XII w. książe Władysław Herman ożeniony z Judytą, wdową po królu węgierskim pobudował nową romanską bazylikę z czterema wieżami. Po niej pozostała słynna krypta św. Leonarda. w XIV w.  Od polowy XIV w. zaczęto w niej chować zmarłych polskich monarchów, pierwszym byl Wladyslaw Lokietek, którego teściową była córka króla Beli IV, bł. Jolenta, a córką słynna królowa Węgier Elżbieta, żona Karola Roberta. Także tutaj spoczęła słynna córka króla Ludwika Wielkiego -  Jadwiga Andegawenka, ktorej piękny cenotaf marmurowy jest ozdobą katedry.  W nastepnych pokoleniach katedra wzbogaciła się w perły renesansu: kaplicę Zygmuntowską i najwiekszy z polskich dzwonów -  Dzwon Zygmunta. Wtedy też w podziemiach katedry spoczął rodowity Węgier, król polski Stefan Batory. Przez tysiac lat Katedra wawelska pozostaje kwintesencją polskości i splendoru naszego narodu, na każdym też kroku  odnajdujemy również ślady polsko-wegierskiego trwania w sercu Europy.

Dziękujemy Piotrowi Stefaniakowi i Małgorzacie Soboltyńskiej za przybliżenie nam "polskiej perły " z Krakowa.

 

Po otwarciu wystawy Sonia Mészáros ( 9 lat ) powiedziała miły wiersz z okazji Dnia Babci I Dziadka a ks. proboszcz Krzysztof Grzelak złożył  wszystkim życzenia. Babcie i dziadkowie obdarowani zostali kwiatami.

 

GALERIA

 

Please reload

Polecane Posty

LEGIONOWY SKARBCZYK

November 16, 2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty

November 16, 2019

August 27, 2019

Please reload

Śledź nas
  • Facebook Basic Square

© Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha

  • c-facebook