top of page
Szukaj

Z WAWELU NA KŐBÁNYĘ


W czerwcu 2022 roku przypada jubileusz 25-lecia kanonizacji królowej Jadwigi (1374-1399). Jej postać w niezwykły sposób spina tysiącletnie relacje polsko-węgierskie. Była królem Polski a jednocześnie pozostawała dziedziczką tronu węgierskiego. Urodziła się na zamku w Budzie lub w Visegrádzie jako córka Ludwika Wielkiego z dynastii Andegawenów. Mając 10 lat została koronowana na króla Polski i stała się gwarantką unii państwowej między Polską i Litwą. Położyła Jadwiga podwaliny pod potężne państwo, jakim się stała Rzeczypospolita Obojga Narodów. Święty Jan Paweł II beatyfikował ją 31 maja 1979 r. a następnie uroczyście kanonizował na krakowskich Błoniach 8 czerwca 1997 r. podczas Mszy św. na której zgromadziło się ponad milion osób. Była to pierwsza kanonizacja, która się dokonała na ziemiach polskich.

W 25 lat później Sodalicja św. Jadwigi Królowej z Krakowa z jej przewodniczącą Ewą Pyrkosz-Jadach podjęła inicjatywę szczególniejszego uczczenia tych wiekopomnych wydarzeń. Królewska Katedra na Wawelu pw. św. Wacława i Stanisława w osobach dziekana Kapituły Katedralnej ks. prof. dr. hab. Jacka Urbana i administratora parafii katedralnej ks. Pawła Rybskiego podjęła trud zorganizowania okolicznościowego świętowania. Była nowenna, były dwie sesje naukowe, koncert oraz uroczysta Msza św. podczas której na ołtarzu Wawelskiego Czarnego krucyfiksu spoczęły relikwie obu świętych Jadwig: Śląskiej i Andegaweńskiej. Mszę św. celebrował dziekan katedry ks. Jacek Urban w asyście emerytowanego biskupa Vácu Miklosza Beera, ks. Piotra Filasa, kustosza Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i ks. Pawła Rybskiego administratora Katedry Wawelskiej.

Materialną pamiątką wydarzenia, jakim był jubileusz 25-lecia kanonizacji królowej Jadwigi pozostała książka Piotra Stefaniaka: Była i Marią, i Martą. Święta Jadwiga d'Anjou (1374-1399), Kraków 2022. Wydawcą jest Katedra Wawelska. Ponieważ królowa Jadwiga jest postacią złota klamrą spinającą dzieje Polski i Węgier, było oczywiste, że do Domu Polskiego w Budapeszcie koniecznie musi z Wawelu przybyć w okruszkach pamięci Królowa. I przybyła na zaproszenie Katarzyny Takácsné Kalińskiej i Moniki Molnárné Sagun na Kőbányę. Przybyła w formie wystawy i prezentacji okolicznościowej książki. Wydarzenie miało miejsce 26 czerwca 2022 r. W jak zawsze miłej atmosferze, pośród przyjaciół, św. Jadwiga królowa mogła zagościć w mieście, w którym miała wedle jednej z tradycji przyjść na świat. Niech więc ta perła węgierskiej korony, która uświetniła dzieje Polski będzie dla Węgrów i Polaków znakiem, że rzeczy wielkie i piękne są możliwe i to niezależnie od coraz trudniejszych okoliczności.

Program zrealizowano w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych” Polskie Lato 2022”.


Piotr Stefaniak

Zdjęcia : Barbara PálSponsorzy:


Samorząd Narodowości Polskiej w TATA.
Comments


bottom of page