top of page
Szukaj

Wykład poświęcony ratowaniu Żydów przez Polaków w czasie II wojny światowej oraz wizyta w Sándor Palota


7-go października br. delegacja gości XXX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej wraz z członkami Zarządu Stowarzyszenia św. Wojciecha oraz ks. proboszczem i siostrami misjonarkami, na zaproszenie pani ambasador, wicedyrektora departamentu ds. Kontaktów międzynarodowych dr Orsolya Kovács złożyła wizytę w Pałacu Prezydenta Węgier.

Celem spotkania było omówienie możliwości dalszej współpracy i działań edukacyjnych wśród Polaków na Węgrzech. Bardzo dziękujemy Pani Ambasador za serdeczne przyjęcie!

Tego samego dnia po południu dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz dr Marcin Bukała, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, w Instytucie Polskim w Budapeszcie,wygłosili referat pt. Ratowanie Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. Celem wykładu było omówienie pewnego fragmentu rzeczywistości w jakiej znaleźli się Polacy i Żydzi na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców podczas II wojny światowej, w brutalnym i bezwzględnie stosowanym przez Niemców prawie, na podstawie którego życie tracili zarówno Żydzi, jak i Polacy.

„Polska historia zawiera wiele tragicznych momentów. Najtragiczniejszym z nich była z pewnością II wojna światowa, która poza stratami materialnymi zmieniła bezpowrotnie strukturę narodowościową naszego kraju. Najtragiczniejsze skutki wojny wywołanej przez Niemcy dotyczyły ludności narodowości Żydowskiej. Życie straciło prawie 3 miliony Żydów – obywateli Polski. Wojnę przeżyło zaledwie około 350 tysięcy z nich, z czego tylko 40–60 tys. w Generalnym Gubernatorstwie.

Polska była jedynym okupowanym przez Niemców krajem w Europie, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Mogli nią zostać objęci nie tylko sami pomagający, ale również ich rodziny, w tym dzieci. Mimo ogromnego terroru i strachu, narażając własne życie Polacy uratowali od Zagłady kilkadziesiąt tysięcy osób narodowości żydowskiej. Warto o tym fakcie pamiętać i przypominać” – referat dr. M. Bukały.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page