top of page
Szukaj

VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych
W dniach 15-17 września 2023 roku w Gdańsku odbył się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych pod hasłem „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”.

Wydarzenie, w którym udział wzięło prawie 500 osób z 28 krajów Europy i Świata a prelekcje naukowe i warsztaty wygłosiło ponad 80 prelegentów, poświęcone było tematom aktualnym dla wielu polskich rodzin na emigracji. Naszą wspólnotę parafialną reprezentowało 7 rodzin, które wraz z siostrą Stanisławą miały okazję nie tylko wysłuchać wielu interesujących wykładów czy wziąć udział w praktycznych warsztatach i konsultacjach prowadzonych przez specjalistów, ale także podzielić się doświadczeniami emigracji: zarówno trudnościami związanymi na codzień z mieszkaniem poza granicami kraju, jak i swoimi małymi sukcesami czy sposobami na radzenie sobie z wyzwaniami jakie stawia np. wychowanie dzieci zagranicą lub pozostawanie w polonijnej wspólnocie duszpasterskiej.

Warto dodać, że w pierwszym dniu obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Odznaczeni to: ośrodek „Marianum” – Centrum Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu; Instytut Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach; Dom Samotnej Matki im. św. Rodziny w Chicago prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej; ks. dr Władysław Szewczyk; Irena i Jerzy Grzybowscy; Elżbieta i Bogumił Mura. Z kolei honorowe odznaczenie premiera RP za zasługi dla Polonii i Polaków za granicą otrzymała siostra Edyta Rychel, wieloletnia przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Organizatorami wydarzenia była Polonijna Rada Rodziny, na czele z dr Grażyną Koszałką, która działa przy KEP oraz Fundacja Pomoc Rodzinie i Fundacja Różańca Siedmiu Boleści R7B. Przez cały Kongres polonijnym rodzinom towarzyszył ks. bp dr hab. Piotr Turzyński – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.


Comments


bottom of page