top of page

Szlaki Nadziei” i „Hieronim Kazimierz Dekutowski ps. Zapora” - w Domu Polskim.


11 maja br. w niedzielę Domu Polskim dr Pięciak wygłosił wykład zatytułowany „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe”, towarzyszący otwarciu dwóch wystaw - „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” (wersja uzupełniona o wątki polsko-węgierskie) oraz „Hieronim Dekutowski» Zapora”. Edukatorzy krakowskiego oddziału IPN przyjechali do nas w ramach a Przystanek Historia -Budapeszt. Obok przedstawicieli tutejszej wspólnoty polonijnej w wernisażu uczestniczyli goście z Krakowa, zuchy i harcerze z budapeszteńskiej drużyny Czarne Bratanki, a także Skauci Europy z Warszawy. Spotkania prowadziła prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Katarzyna Takácsné Kalińska.

Koordynatorce „Przystanku Historii” Agnieszce Masłowskiej oraz edukatorom IPN Piotrowi Milczanowskiemu, Kamilowi Szkaradka i dr. Krzysztofowi Pięciakowi serdecznie dziękujemy za przekazanie bezcennych informacji i bardzo sympatyczną wizytę.

 

Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami! Dlatego ich czyny Polacy po dzień dzisiejszy sławią na całym świecie w ramach międzynarodowego projektu IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”.

Szlaki Nadziei - Odyseja wolności -To przebieg zbiorowej odysei obywateli polskich w latach II wojny światowej.

Projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności” stanowi godne upamiętnienie losów setek tysięcy Polaków walczących o niepodległość Polski i innych państw okupowanych przez III Rzeszę. Swoimi działaniami wnieśli oni nie tylko realny wkład w pokonanie hitlerowskich Niemiec, ale udowodnili całemu światu, że są gotowi walczyć o wolność pomimo skrajnie niekorzystnej sytuacji militarnej i politycznej.

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Chcemy przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Przez tytułowe „Szlaki Nadziei”

...należy rozumieć zbiorowe peregrynacje obywateli polskich w latach II wojny światowej – o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym – którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników, związane z działalnością legalnych władz Rzeczypospolitej.

Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w tak wielu krajach świata jest wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej, w naszym przypadku węgierskiej.

 

Hieronim Kazimierz Dekutowski ps. Zapora

Był najmłodszym z dziewięciorga dzieci Jana Henryka Dekutowskiego i Marii z Sudackich. Należał do I Drużyny Harcerzy im. generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a następnie do II Wodnej Drużyny Harcerzy im. generała Mariusza Zaruskiego, gdzie był drużynowym. Był też członkiem Sodalicji Mariańskiej. Od lutego 1938 pełnił funkcję drugiego przybocznego hufcowego do spraw opieki nad kronikami i izbami pamięci harcmistrza Ignacego Płonki. Na początku września 1939 ewakuował się wraz z siostrą do Lwowa. Nie są pewne przekazy na temat jego udziału w kampanii wrześniowej. Najprawdopodobniej wstąpił do wojska jako ochotnik i walczył w obronie Lwowa. Potem, po agresji ZSRR na Polskę przeszedł 17 września 1939 na Węgry, gdzie został internowany. Po brawurowej ucieczce z obozu, przez Jugosławię i Włochy, przedostał się, w listopadzie 1939, do Francji, gdzie zgłosił się do odtwarzanej Armii Polskiej. O służbie w Armii Krajowej i konspiracji antysowieckiej opowiadał wykład dr Krzysztofa Pięciaka.

Zdjęcia: Barbara Pál.

 
 
 

Comentários


© Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha

  • c-facebook
bottom of page