„Przystanek Historia IPN” – Dom Polski im. Jana Pawła II – Budapeszt, 9. lutego 2025
- Katarzyna Takácsné Kalińska Zdjęcia : Barbara Pál
- 3 mar
- 1 minut(y) czytania

09-go lutego br. w siedzibie Stowarzyszenia św. Wojciecha, czyli w Domu Polskim im. Jana Pawła II, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wygłosił wykład zatytułowany „Ostatni rozkaz gen. Leopolda Okulickiego i jego konsekwencje”, towarzyszący otwarciu wystawy o ostatnim dowódcy Armii Krajowej. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” – to polski wojskowy w stopniu generała brygady, ostatni dowódca Armii Krajowej, zarówno za życia jak i pośmiertnie został odznaczony licznymi orderami państwowymi: Orderem Orła Białego, Orderem Virtuti Militari IV i V klasy, Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami,
nadanym pośmiertnie Legion of Merit. Jest patronem wielu ulic i placów w całe Polsce.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Tak ważna dla historii Polski organizacja zasługuje na upamiętnienie – i dlatego w tym roku oficjalnie podjęto stosowną decyzję. Pomysłodawcami ustanowienia specjalnego święta upamiętniającego żołnierzy AK i ich czyn zbrojny były m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 09-go stycznia 2025 roku poprzez aklamcję Sejm RP przyjął ustawę uchwalającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który w tym roku obchodzono po raz pierwszy. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dnia 06-go lutego br.
Zachęcamy do wysłuchania wykładu dr. hab Filipa Musiała:
Audycja „Magazyn Polski” wyemitowany 15-go lutego w programie IV publicznego radia węgierskiego i rozmowa z dr. hab. Filipem Musiałem o okolicznościach rozwiązania #ArmiaKrajowa.
Comments