top of page
Szukaj

„Piosenka w drodze do Niepodległej"

Zaktualizowano: 13 gru 2023


W atmosferze obchodów 105-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości mogliśmy usłyszeć piosenki wykonane przez polskiego aktora Stanisława Górkę. Zacznijmy jednak od początku, gdyż był to bardzo bogaty weekend w wydarzenia kulturalne, szczególnie dla Naszej Grupy Teatralnej.

18 listopada br. w sobotę odbyły się warsztaty w Domu Polskim. Rozpoczęliśmy poranną kawą i krótkim opisem aktorskiego zawodu w dość rodzinnej atmosferze. Profesor pokazał przykłady na podstawie znanych osób i wskazał, że są różne szkoły aktorstwa oraz sposoby wyrażania granej roli. Po wprowadzeniu trzeba było przejść do zajęć ruchowych, gdyż nie ma dobrego głosu i prawdziwego efektu, bez uruchomienia całego ciała. Każdy przebrał się w wygodne ubrania i rozłożyliśmy maty do ćwiczeń. Istotne były ruchy związane z okolicami przepony oraz kwestie prawidłowego oddychania. Nie pozostaje jednak tajemnicą, że jak mawia profesor, bardzo ważna jest też forma całego ciała i kondycja ogólna. Nie ma dobrego aktora, który jest w ciągłym biegu i nie może zadbać choć przez chwilę o siebie. Kiedy już rozgrzaliśmy mięśnie i struny głosowe oraz przeponę, można było chwilę odpocząć podczas posiłku oraz pożartować i podyskutować między sobą. Druga część warsztatów stanowiła praca z własnym tekstem i sposobem kreowania granej postaci. Pan Stanisław skupił się na każdym i starał się wskazać właściwy kierunek, tak aby każdy mógł coś poprawić. Nie miało znaczenia wcześniejsze doświadczenie aktorskie, gdyż profesjonalna opinia została przekazana wszystkim uczestnikom. Ostatnim etapem było pokazanie przygotowywanej obecnie przygotowywanej sztuki o św. Mikołaju i wprowadzenie w życie zmian i porad profesora. Cała grupa zgodziła się, że jakość przedstawienia będzie znacznie wyższa dzięki profesjonalnemu przygotowaniu.  Pan profesor zajrzał też do naszych sobotnich przedszkolaków!

19-go listopada br. w niedzielę po Mszy Św. w Domu Polskim po przywitaniu gości przez Katarzyną Takácsné Kalińską, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha odbyło się otwarcie wystawy „Polskie skarby UNESCO”, którego dokonał István Miklós Balázs, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum.

Profesor Stanisław Górka spotkał się z większą grupą odbiorców, gdyż wystąpił ze spektaklem muzycznym poświęconym odzyskaniu przez Polskę Niepodległości i okresie międzywojennym. Spektakl otworzyły początkowe zwrotki pieśni Jacka Kaczmarskiego „Mury”, a następnie wykonano znane utwory patriotyczne takie jak „Pierwsza Brygada” czy „Przybyli Ułani”. Pomiędzy pieśniami wplecione były deklamowane teksty z okresu obrony Rzeczpospolitej przed bolszewickim najazdem w 1920 roku. Mogliśmy usłyszeć nie tylko teksty historyczne, ale słowa wypowiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz poczuć atmosferę tamtych dni. Była to doskonała lekcja historii dla młodzieży i dorosłych. Ramę całości zamknęło odśpiewanie ostatnich zwrotek „Mury” i podkreślenie wagi wydarzenia dla Niepodległej Polski.

Nie byłoby tak dobrze zorganizowanych warsztatów i wspaniałego spektaklu, gdyby nie praca organizatorów i dotacji sponsorów!. Panu profesorowi Stanisławowi Górce oraz wpierającym dzieło finansowo bardzo dziękujemy! Zapraszamy ponownie i prosimy o więcej!


"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 - regranting 2. edycja ".

Kwota dotacji : 8.000,- PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:950.000,- PLN


"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów."Comments


bottom of page