top of page
Szukaj

Pamięć Powstania na Węgrzech 1956 Roku.


Na kwaterze 301 peszteńskiego cmentarza Rákoskeresztúr - w Miejscu Pamięci Narodowej - gdzie spoczywają prochy ofiar tej Rewolucji, 21 października 2022 roku przedstawiciele akredytowanej na Węgrzech dyplomacji i Polonii oddali hołd ofiarom tamtych lat.

Niemal większość przełomowych, zarazem tragicznych momentów historii Węgier posiada swój specyficzny polski akcent. Nie przypadkowo. Los naszych narodów splatał się na przestrzeni dziejów czyniąc z nich naturalnych sojuszników w walce o przetrwanie i dążenie do wolności.

24 października 2006 roku na kwaterze 301 cmentarza w Rákoskeresztúr w obecności wysokich władz polskich i węgierskich odsłonięty został pomnik-kopijnik pamięci października 1956 roku - wolnościowych zrywów przeciwko komunistycznemu terrorowi krwawo tłumiącemu walkę o wolność zniewolonych narodów jako symbol solidarności, braterstwa i przyjaźni Polaków i Węgrów w 50-tą rocznicę powstań w Poznaniu i Budapeszcie". Od tego czasu co roku w miejscu tym tradycyjnie spotyka się budapeszteńska Polonia.

Tak było również 21 października tego roku. Słowa modlitwy odmówił proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr. W imieniu Ambasady RP w Budapeszcie okolicznościowe wystąpienie wspomnieniowe wygłosiła kierownik Wydziału Politycznego i Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa. Ponadto wieńce złożyli: rzecznik narodowości polskiej w ZN Węgier dr Rónayné Słaba Ewa, w imieniu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech przewodnicząca Maria Felföldi, Samorząd Stołeczny reprezentowała przewodnicząca Katarzyna Balogh i Krisztina Koziorowski, przybyły delegacje PSK im.J.Bema, Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha, Samorządu Polskiego X dzielnicy Budapesztu, instytucji OSP: Ogólnokrajowej Uzupełniającej Polskiej Szkoły i Przedszkola na Węgrzech wraz z gośćmi: uczniami i nauczycielami z Zespołu Szkół nr 1 im. S.Staszica w Olkuszu, przedstawiciele POKO i PIBiM, prasy i osoby prywatne.

Złożono wieńce i zapalono znicze. Inicjatorem i organizatorem tegorocznego spotkania było Stowarzyszenie Katolików Polskich pw. św. Wojciecha z jego prezes Katarzyną Takácsné- Kalińską.

Zdjęcia: Barbara Pál


Comentários


bottom of page