top of page
Szukaj

Otwarcie wystawy „Polskie Państwo Podziemne” oraz wykład pt.: „Armia Krajowa i Akcja »Burza«”


W niedzielę 18 lutego br. w Domu Polskim w Budapeszcie dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał otworzył wystawę elementarną IPN „Polskie Państwo Podziemne” oraz wygłosił wykład pt. „Armia Krajowa i Akcja »Burza«”. Bohaterem swojego wystąpienia uczynił mjr. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”, oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, oficera Armii Krajowej, poległego w boju z oddziałami NKWD w Puszczy Rudnickiej na Litwie, wielkiego patriotę. Członkowie delegacji IPN-u: Agnieszka Masłowska, Roksana Szczypta-Szczęch, dr Paweł Mazur, Janusz Ślęzak wraz z panem dyrektorem odwiedzili nas już po raz drugi.

Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Wernisaż oraz wykład w Domu Polskim oprócz członków naszej społeczności polonijnej swą obecnością zaszczycili: ambasador RP na Węgrzech Sebastian Kęciek wraz z rodziną, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady Andrzej Kalinowski, dyrektor Instytutu Polskiego Dominika Teske, dyrektor Ogólnokrajowej Polskiej Szkoły Uzupełniającej i Przedszkola Anna Lang i prezes PSK im. J.Bema na Węgrzech Mária Dávid.

Z kolejnym programem Przystanku Historia #IPN pracownicy krakowskiego oddziału IPN-u wrócą do Budapesztu już za kilka miesięcy.

Zdjęcia: Barbara Pál, Agnieszka Masłowska


Commentaires


bottom of page