top of page
Szukaj

Obchody 30-lecia założenia Stowarzyszenia św. Wojciecha w Kościele i Domu Polskim w Budapeszcie

Zaktualizowano: 10 maj 2023


W niedzielę 23 kwietnia patron honorowy obchodów, Ks. Bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej sprawował uroczystą Mszę świętą w intencji Stowarzyszenia. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali: ks. dr Marek Grygiel SChr. - delegat przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Leszek Kryża SChr. - dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, ks. dr Tomasz Głuszak - asystent kościelny Towarzystwa św. Wojciecha z Gniezna, o. Andrzej Kostecki - dominikanin dobrze znany naszej społeczności, od wielu lat przyjaciel Kościoła i Domu Polskiego oraz ks. Krzysztof Grzelak SChr. - proboszcz PPP na Węgrzech. Ksiądz Biskup w trakcie homilii nawiązał do męczeństwa i życiorysu św. Wojciecha. Wielki patron Polski i Węgier żył w przekonaniu, że w doczesnym życiu nic nie udało mu się osiągnąć. Nie poddał się i stał się symbolem konsekwencji w drodze do świętości. Słowa te zostały skierowane w szczególności do szóstki młodych osób, które z rąk Księdza Biskupa przyjęły sakrament bierzmowania. Do wspólnej modlitwy przyłączyły się także: s. Edyta Rychel MChR sekretarz Biura KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, s. Alicja Wenc MChR - generalna wikaria, s. Kamila Wojdyła MChR - generalna ekonomka, siostry pracujące w naszej parafii Weronika i Stanisława. Licznie przybyli także przedstawiciele instytucji świeckich współpracujących ze stowarzyszeniem w tym dr Rónayné Słaba Ewa - rzecznik narodowości polskiej w ZN Węgier, Zbigniew Ciosek - zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, Katarzyna Ratajczak-Sowa - kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech - Maria Felföldi oraz Joanna Urbańska - dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie. Z Polski przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Tomasz Głowiński - wiceprzewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia WP oraz dr Daniel Koreś - członek Krajowego Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia WP. Towarzystwo św. Wojciecha z Gniezna reprezentowali: Marian Dudek - wiceprezes, Mieczysław Łebedyński - skarbnik oraz Władysław Ciesielski. Muzyczny aspekt celebracji Mszy św. uświetniły pieśni Chóru św. Kingi i zespółu Kleksiki. Na zakończenie Ksiądz Biskup pobłogosławił wszystkich zgromadzonych w naszej świątyni relikwiami św. Wojciecha.

Zanim wszyscy udaliśmy się do Domu Polskiego, zatrzymano się przy pomniku upamiętniającym ks. Wincentego Danka. To właśnie za jego staraniami zbudowany został Polski Kościół na Kőbánya. Po krótkiej modlitwie delegacja pod przewodnictwem Księdza Biskupa złożyła kwiaty. Następnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy fotograficznej przez prezes stowarzyszenia Katarzynę Takácsné Kalińską w Domu Polskim. Wystawa autorstwa Barbary Pál to fotografie upamiętniające wiele momentów z życia oraz historii Stowarzyszenia św. Wojciecha, pochodzące z samego serca, gdyż pani Basia jest wieloletnim członkiem i osobą dokumentującą wszystkie wydarzenia za pośrednictwem aparatu fotograficznego i strony internetowej. Oprawę muzyczną i wprowadzającą w dalsze obchody zapewnił zespół muzyki dawnej - Anima Polonica. W krótkiej wypowiedzi Ks. Bp Piotr Turzyński odniósł się do pracy Stowarzyszenia i ponownie podkreślił misję jaką ma wśród Polaków mieszkających na Węgrzech. Za to dzieło w dniu poprzednim został wręczony medal Konferencji Episkopatu Polski „PRO POLONIA ET ECCLESIA" dla SKP pw. św. Wojciecha. Medal 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wręczył prof. Tomasz Głowiński. Towarzystwa św. Wojciecha z Gniezna przekazało przepiękny obraz Matki Bożej oraz mnóstwo dobrych słów i życzeń. List od przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego nadesłany z Sydney odczytał ks. dr Marek Grygiel. Dr Rónayné Słaba Ewa i Maria Felföldi wręczyły kwiaty dla uprzednich pań prezes - Elżbiety i Moniki. Po wielu gratulacjach i bardzo uroczystym rozpoczęciu, wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, wspólne rozmowy i wspomnienia.

Na zaproszenie Ambasadora RP pana Sebastiana Kęcieka RP nasi goście VIP i Zarząd przybyli na wspólny obiad w Ambasadzie RP w Budapeszcie. Wszystkich zebranych powitał pan Ambasador Sebastian Kęciek i przekazał głos panu Zbigniewowi Cioskowi, zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ. Pan dyrektor w kilku słowach podkreślił znaczenie stowarzyszenia dla integracji Węgierskiej Polonii. Ostatnim etapem była wizyta Ks. Bp Piotra Turzyńskiego i przybyłych księży w Instytucie Polskim na zaproszenie pani dyrektor Joanny Urbańskiej. Poza oprowadzeniem i przybliżeniem działalności Instytutu, mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat aktualnej wystawy o rodzinie Korompayów.

Patronat honorowy 30-lecia założenia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha przejął Ks. Bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Patronatem medialnym wydarzenie objęła TVP Polonia.


23. kwietnia 2023 r. w niedzielę z koncertem w kościele św. Małgorzaty w Veszprém, w ramach obchodów 30-lecia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, wystąpiła Przemyska Orkiestra Kameralna z węgierską prapremierą „Mszy ku czci św. Wojciecha". Organizatorem koncertu było również Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha przy wsparciu m.in. miasta Veszprém, programu Veszprém-Balaton 2023 kulturalna stolica Europy, Kurii Diecezji Veszprémskiej i przy współpracy z Polką mieszkającą w Veszprém panią Renatą Winerowicz, reprezentującą Ambasadę RP.

Szczególne podziękowania wyrażamy naszym partnerom, darczyńcom oraz sponsorom: -Ambasadzie RP w Budapeszcie

- Instytutowi RP w Budapeszcie

- Polskiej Fundacji Narodowej

- Fundacji im.Wacława Felczaka

- Towarzystwu Muzycznemu w Przemyślu

- Bazylice św. Stefana w Budapeszcie

- Diecezji Veszprém

- Samorządowi z Kőbánya

- Samorządom Narodowości Polskiej w Óbuda-Békásmegyer, Zugló, Csepel i Dunaújváros.

Wszystkim dziękujemy za obecność, wsparcie i modlitwę!!!

Комментарии


bottom of page