top of page

Koncert z okazji Dnia Matki


22-go maja 2025 roku w Domu Polskim w Budapeszcie miałam przyjemność poprowadzić wyjątkowy koncert z okazji Dnia Matki, poprzedzony Mszą św. w Kościele Polskim w intencji wszystkich mam naszej wspólnoty polonijnej.

Wystąpiły utalentowane artystki: polska pianistka Anna Starzec-Makandasis oraz węgierska wiolonczelistka Ágnes Kállay. Publiczność usłyszała starannie dobrany program, w którym znalazły się dzieła wybitnych kompozytorów romantycznych. Koncert rozpoczął się pełną głębi i emocji Sonatą na fortepian i wiolonczelę e-moll op. 38 nr 1 Johannesa Brahmsa, następnie zabrzmiały 2 liryczne nokturny Fryderyka Chopina: Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2 oraz oraz Nokturn cis-moll op. posth. W kolejnej części programu wykonano poruszającą i pełną nostalgii „Elegię” Gabriela Fauré. Na zakończenie koncertu artystki wykonały kontrastujące nastrojem z wcześniejszymi dziełami „Adagio i Allegro” Roberta Schumanna.

Koncert był pięknym muzycznym hołdem złożonym wszystkim mamom.

 

Anna Starzec-Makandasis w 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu Prof. Anny Organiszczak. Podczas studiów, w 2003 roku otrzymała półroczne stypendium “Erazmus Sokrates” na studia pianistyczne w UiA (Hogskolen I Agder University) w Kristiansand w Norwegii. W latach 2006-2010, jako stypendystka uczelni w Stanach Zjednoczonych, swoje umiejętności kształciła pod okiem Prof. Amy I Ling Cheng w Oklahoma City University. W 2008 roku jako stypendystka uniwersytetu SMU (Southern Methodist University) w Dallas odbyła dwuletnie studia pianistyczne na solistycznym kierunku „Artist Certificate Program” w klasie Joacquinn Achucarro. W latach 2010-2012 studiowała na Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku, gdzie zdobyła stopień doktora sztuki. W 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka, specjalność- kameralistyka fortepianowa. Jest koncertującą pianistką solową oraz kameralną. W latach 2006-2012 występowała wielokrotnie w Polsce, we Włoszech, Norwegii, Niemczech, Izraelu oraz USA. Współpracowała z orkiestrᶏ symfoniczną w Oklahoma City, a także z Izraelską Orkiestrᶏ Kameralną. Obecnie koncertuje w Budapeszcie. Więcej informacji na temat artystki można czytać m.in. pod adresem: https://amuz.edu.pl/nauczyciel/anna-starzec-makandasis/

Kállay Ágnes jest profesorem w Konserwatorium im. Béli Bartoka oraz profesorem zewnętrznym w Akademii Franciszka Liszta w Budapeszcie, którą ukończyła w 2006r. Następnie kontynuowała naukę w Niemczech, USA. Koncertowała , wygrywała nagrody konkursowe m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, RPA. W 2013 roku wraz ze swoim trio fortepianowym, Trio Artica, otrzymała Specjalne Wyróżnienie na Plowman Chamber Music Competition w Columbia, Missouri. Jako wiolonczelistka barokowa występuje z zespołami muzyki dawnej Camerata Hungarica, Mandel Quartet, Excanto, Marquise i Savaria. Więcej informacji o artystce m.in. na stronie: https://magyarmuzeum.org/zeneszek/kallay-agnes/kallay-agnes/

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest od 1934 roku. Obecnie przypada jako święto stałe na dzień 26 maja. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. O matce pamięta się zawsze i to bez względu na wiek i miejsce na ziemi.

Koncert odbył się dzięki współpracy SKP pw. św. Wojciecha z Samorządami Polskimi X i XII dzielnicy Budapesztu.

 
 
 

Comments


© Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha

  • c-facebook
bottom of page