top of page
Szukaj

Informacja o dofinansowaniu „Edycji półrocznika Quo Vadis z polonijnym kalendarzem 2023 r."

Wydawcą półrocznika jest Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Staramy się w tym wydawnictwie przybliżać aktualne wydarzenia na świecie, w Polsce, ale też przybliżać dzielność Domu Polskiego im. Jana Pawła II w Budapeszcie.

Numer 60 Quo Vadis to numer jubileuszowy, poświęcony był głównie obchodom 30-lecia działalności Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech. W związku z tą rocznicą przeprowadziliśmy serię wywiadów z byłymi i obecnymi członkami Stowarzyszenia, przypomnieliśmy historię powstania i odzyskania Domu Polskiego oraz przedstawiliśmy bogatą ofertę programów socjalnych i kulturalnych Stowarzyszenia pw. Św. Wojciecha. Numer 60 został wzbogacony aż 4 stronami galerii zdjęć ilustrujących historię Domu Polskiego od jego poświecenia przez ks. kard. Józefa Glempa w 2002 roku do wręczenia Stowarzyszeniu medalu Pro Polonia et Ecclesia z okazji 30 jubileuszu przez bp. Piotra Turzyńskeigo w kwietniu 2023. W wywiadzie z wieloletnią redaktor naczelną Quo Vadis przybliżyliśmy też cele i historię naszego wydawnictwa. Sporo miejsca poświeciliśmy też bieżącym wydarzeniom jak wizyta Papieża Franciszka w Budapeszcie czy letni wypoczynek dla dzieci z naszej Parafii.

 

 

Numer 61 Quo Vadis. Motyw przewodni tego numeru to 29. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej poświęcone postaci ks. Franciszka Blachnickiego. W ramach tego cyklicznego wydarzenia, w 2023 podsumowaliśmy wystawę użyczoną nam przez lubelski Oddział IPN Franciszek Blachnicki – Biografie elementarne, spotkania ze współpracownikami twórcy ruchu oazowego z Carlsbergu, projekcję filmu Iwo Kardela i spotkanie z jego producentem Pawłem Nowackim, a także koncert Basi Stępniak -Wilk oraz przedstawienie Naszej Grupy Teatralnej pt. Misterium o Św. Wojciechu. Przedstawiliśmy też obszerną historię naszego patrona Świętego Wojciecha oraz działalność ks. Blachnickiego w Niemczech. W ramach odniesienia do bieżących wydarzeń opublikowaliśmy tekst Prezydenta Andrzeja Dudy o rodzinie Ulmów, z okazji ich beatyfikacji oraz przypomnieliśmy sylwetki Papieża Benedykta XVI, prof. Stanisława Grygiela i prof. Wandy Półtawskiej, którzy odeszli w ostatnim roku. W części poświęconej życiu naszej parafialnej społeczności przedstawiliśmy udział rodzin polonijnych w Światowym kongresie rodzin polonijnych w Gdańsku oraz pielgrzymkę śladami Czarnej Madonny na południu Balatonu. W cyklu rekomendacji zaproponowaliśmy wydawnictwo o życiu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, portal ks. Kostrzewy oraz udział w kursie przygotowującym do Bierzmowania.

Jak co roku, wydaliśmy też kalendarz ścienny. Na 2024 przygotowaliśmy wydanie ze zdjęciami z roku jubileuszowego 30 -lecie Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech.

 

 

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023 r.

 

Wartość dofinansowania: 18.000, - PLN

Całkowita wartość zadania: 32. 119,- PLN

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów” oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

 

 

Bardzo dziękujemy również za dofinansowanie wydania kalendarza:

1/ Samorządowi Narodowości Polskiej w Gödöllő

2/ Polskiemu Samorządowi w Zugló


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Ogłoszenie

Udział w wielu wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha jest bezpłatny. Biorąc udział w wydarzeniu, uczestnicy przyjmują do wiadomości, że z wy

1%

bottom of page