top of page
Szukaj

„Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości”.

Zaktualizowano: 12 lis 2021


6-go listopada br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w Kaplicy Węgierskiej pod przewodnictwem ks. dr Zbigniewa Bielasa, rektora i kustosza miejsca, odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Kard. J. Mindszentego.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych Węgier i Polski: wicemarszałek Zgromadzenia Narodowego Węgier pan Sándor Lezsák, wicemarszałek Sejmu RP pan Ryszard Terlecki, ambasador Węgier w Polsce pani dr. Orsolya Zsuzsanna Kovács, konsul generalny Węgier pan dr. Tibor Gerencsér, Ákos Engelmayer b. ambasador Węgier w Polsce, dr. Karol Biernacki konsul honorowy RP w Segedynie, władze wojewódzkie oraz delegacja naszej wspólnoty w osobie ks. Krzysztofa Grzelaka TCHr, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie oraz Katarzyna Takácsné Kalińska, wiceprezes Stowarzyszenia św. Wojciecha wraz z małżonkiem.

Podczas Mszy św. w homilii ks. rektor Z. Bielas przypomniał kilka faktów z życia Sługo Bożego, niezłomnego Prymasa Węgier, którego określa się jako męczennika „Kościoła milczenia”, męczennika zza żelaznej kurtyny, Prymasa cnót heroicznych. Proces beatyfikacyjny Prymasa Węgier toczy się w Watykanie.

A on sam w swoim testamencie wyraził życzenie, aby pochowano go na Węgrzech dopiero wtedy, kiedy gwiazda moskiewskiej bezbożności zniknie z Nieba Maryi i św. Stefana. Prochy niepokornego Prymasa zostały sprowadzone na Węgry w 1991 r.i złożone w krypcie Prymasów Węgier w Batylice w Ostrzychomiu z napisem : vita humiliavit – mors exaltavit, czyli „życie poniżyło, śmierć wywyższyła”. Postać Józsefa Mindszentego, niezłomnego Prymasa Węgier jest często porównywalna z sylwetką polskiego Kardynała Prymasa Tysiąclecia, Błogosławionego już kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. rektor zwrócił się do wszystkich z prośbą o modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Józsefa Mindszentego, aby świadectwo jego życia umacniało nas w wierze i dało nam wzór godnego życia.

Następnie obok Kaplicy Węgierskiej dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika Kardynała Józsefa Mindszentego. Ofiarodawcą pomnika jest pan Tibor Pákh, legendarna postać węgierskiego oporu antykomunistycznego i długoletni więzień polityczny. Pomnik Niezłomnego Prymasa jest darem pana Tibora Pákha jako jego własny wyraz szacunku, a także narodu węgierskiego dla Papieża Polaka Św. Jana Pawła II. Monument zaprojektowł artysta rzeźbiarz pan Sándor Kligl, a wykonał go rzeźbiarz kamienny pan Csaba Latorcai.Wieczorem na zaproszenie Konsulatu Węgier w Krakowie wzięliśmy udział w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w uroczystym koncercie i przyjęciu z okazji Święta Narodowego Węgier – 65. rocznicy Powstania ’1956 Roku. W pierwotnych planach Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Segedynu miała wykonać utwór muzyczny „Katyń Requiem”. Jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała przyjazd muzyków z Węgier do Polski. Dzięki dobrej współpracy Konsulatu Genaralnego w Krakowie z dyrekcją filharmonii i władzami miasta wszyscy zaproszeni goście wysłuchali wspaniałego koncertu symfonicznego Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą dyrygenta Francesco Bottigliero.

Niniejszym składamy serdeczne podziękowania ks. gwardianowi i rektorowi O. Piotrowi Cuber OFMConv za wspaniałą gościnę w murach Bazyliki i Klasztoru św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

Zdjęcia: Piotr Jantos


Comments


bottom of page