top of page
Szukaj

Święty znak w naszym otoczeniu

Zaktualizowano: 17 gru 2019


Na rozpoczęcie adwentu 1 grudnia 2019 r w Domu Polskim została otwarta wystawa „Święty znak w naszym otoczeniu”. Całość zbioru obrazów na obecnej wystawie pochodzi z prywatnej kolekcji. Są to prace trzech wybitnych malarzy polskich:

Antoniego Górnika, Piotra Moskala i Siergieja Szemieta.

Wystawę otworzył ks. dr Józef Nowobilski. Jest on osobą znaną w naszym środowisku. Od 2000 r. jako dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie współpracował z Budapesztem, W ciągu tych lat około 20 wystaw w Domu Polskim zawdzięczamy ks. Dyrektorowi. Piotr Moskal – artysta malarz, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wybitny malarz, którego jednym z wiodących wątków twórczości stało się malarstwo religijne. P. Moskal ma w swoim dorobku kilkanaście obrazów ołtarzowych, m. in. obraz na ścianie centralnej w Kościele Relikwii, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Oprócz tego znane są jego dzieła związane z uroczystościami roku liturgicznego, takimi jak Procesja św. Stanisława na Skałkę, Świecenie Pokarmów, Odpusty przykościelne i wiele, wiele innych.

Antoni Górnik – artysta malarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, znany i uznany portrecista – wykonał portrety Ojca Świętego Jana Pawła II, Benedykta XVI, portrety biskupów lwowskich i wiele innych. Jest także autorem kilkudziesięciu obrazów świętych przeznaczonych do kultu w Polsce. Jego dzieła zdobią kościoły w Krakowie (Sanktuarium Świętego Jana Pawła II), Warszawie (kościół św. Stanisława Kostki), a także w kościołach w Świdnicy, Poznaniu oraz w Polskiej Misji Pokojowej w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Siergiej Szemiet – artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku, profesor Akademii sztuk Pięknych w Mińsku, wykładowca malarstwa na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Uzyskał tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor wielu pejzaży, obrazów o charakterze religijnym, a także portretów, m. in. Ojca Świętego Jana Pawła II, Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Arcybiskupa Mińska Tadeusza Kondrusiewicza i wielu, wielu innych.

Wystawę zorganizował Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy filia Óhegy utca.

Po otwarciu wystawy odbyło się spotkanie z delegacją Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w ramach programu „Jest nas 60 milionów”.

zdj.Malina Strzelewicz


bottom of page