top of page
Szukaj

Sztuka teatralna „Mój syn, Maksymilian”


W Teatrze Narodowym 14 października spektaklem teatralnym w reżyserii Marcina Kwaśnego „Mój syn, Maksymilian” zakończyły się jubileuszowe XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej.

Współorganizatorem tego programu był Instytut Polski w Budapeszcie, dzięki któremu sztukę mogli obejrzeć węgiersko – języczni goście. Na przedstawieniu obok licznie przybyłych gości obecny był Ambasador RP prof. Jerzy Snopek z małżonką Martą Gedeon, dyrektor Instytutu Polskiego Joanna Urbańska, zastępca dyrektora Dominika Teske oraz Sylwia Sułkowska z Polskiego Radia.

Spektakl powstał w 75 rocznicę śmierci Maksymiliana Maria Kolbego, w 2016 roku. Autorem sztuki jest Kazimierz Braun, reżyserem Marcin Kwaśny, a producentem Fundacja Między Słowami.Spektakl oparty jest na autentycznej korespondencji między św. Maksymilianem a jego matką Marianną Kolbową. W niezwykłą więź między matką i synem wpisana jest wyjątkowa rola Matki Boże Niepokalanej. Sztuka toczy się na dwóch osiach czasu – współczesnej, kiedy matka odwiedza celę syna w klasztorze oraz historycznej – gdy poznajemy życie i śmierć św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z reżyserem Marcinem Kwaśnym i aktorami: Ewą Ziętek, Łukaszem Lewandowskim, Dariuszem Kowalskim i Michałem Chorosińskim.

Sponsorami tegorocznych XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej byli: Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Węgier, Ambasada RP w Budapeszcie, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Instytut Polski w Budapeszcie, Polski Ośrodek Kulturalno – Oświatowy, oraz samorządy polskie na Węgrzech ( X, XI, XVII,XVIII dzielnicy Budapesztu,oraz Érd i Gödöllö).


bottom of page