top of page
Szukaj

Poznański Czerwiec '56


30 czerwca po Mszy św. przedstawiciele Polskiej Ambasady, delegacja Węgierskiego Związek 56. Roku, oraz Ogólnokrajowy Samorząd Polski i Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha wraz z z braćmi Węgrami złożyła wieńce przy kopijniku przed Kościołem Polskim.

Polacy zachowali pamięć o rewolucji na Węgrzech w czasach, kiedy nad Dunajem było to zakazane. Wszystkim wiadomo, że nie byłoby węgierskiego października bez polskiego czerwca. Wystąpienia przeciwko władzy komunistycznej w 1956 roku w Poznaniu uświadomiły bowiem Węgrom, że można zbuntować się przeciwko systemowi. Jednak poznańskiego czerwca nie można porównywać z węgierskim październikiem. Wydarzenia poznańskie miały bowiem charakter lokalny, a powstanie węgierskie ogólnonarodowy i odbiło się echem na całym świecie.

W Budapeszcie jest kilka symbolicznych miejsc związanych z polską pamięcią 1956 roku. Jednym z nich jest ten kopijnik odsłonięty 26 czerwca 2016 roku upamiętniający 60. rocznicę wybuchu powstania w Poznaniu i na Węgrzech. Autorem kopijnika jest Sándor Nagy, a inicjatorem jego powstania węgierski samorząd na Kőbánya przy wsparciu Związku 56 roku. Na tablicy umieszczonej przy kopijniku widnieje dwujęzyczny napis: „1956-2016 na upamiętnienie 60 rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56”


bottom of page