top of page
Szukaj

Święty Stefan w węgierskiej sztuce


24 czerwca 2018 r. Polski Ośrodek Kulturalno - Oświatowy w Budapeszcie filia Óhegy u 11, zorganizował wystawę pt. "Święty Stefan". Wystawę otworzyła Klára Koltayné Zolder, a oprawę muzyczną zapewniła Eszter Semes-Bogya, piosenkarka i rzeźbiarka. Autorami prezentowanych na wystawie prac są węgierscy artyści z Klubu „Corvin” w XVI dz. Budapesztu. Współpraca z nimi sięga 20 lat, a dzięki współpracy udało się zorganizować wiele wspaniałych wystaw zarówno w Domu Polskim jak i w Krakowie.

Święty Stefan - Vajk, tak brzmiało jego pogańskie imię - przyjął sakrament chrztu z rąk św. Wojciecha i otrzymał imię Stefan. Imię pochodzi od greckiego słowa -stefanos, co oznacza ukoronowany. Dawniej wybór imienia nie był sprawą przypadkową. Miało ono bowiem być wyznacznikiem losów osoby, która je otrzymywała, a zatem celem Stefana miało być podniesienie Węgier do rangi królestwa i rzeczywiście był pierwszym królem tego państwa.

Postać św. Stefana zawsze stanowiła popularny motyw w sztuce węgierskiej nie tylko malarskiej, ale również w muzyce. Znana jest opera „Król Stefan” skomponowana przez Ferenca Erkela jak również uwertura do opery Król Stefan - Ludwiga van Beethovena. Należy także wspomnieć o licznych pomnikach św. Stefana występujących na terenie całych Węgier.

Już coroczną tradycją jest w miesiącu czerwcu składanie wiązanki kwiatów przy kopijniku znajdującym się przed Polskim Kościołem upamiętniającym bohaterów Poznańskiego Czerwca oraz Węgierskiej Rewolucji 1956r. Tym razem kwiaty złożyliśmy razem z artystami z Klubu „Corvin” i braćmi Węgrami ze Stowarzyszenia 56'.


bottom of page