top of page
Szukaj

Uroczystości odpustowe św. Wojciecha w Gnieźnie


W dniach od 27-29 kwietnia 2018 r. delegacja Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha w osobach: Moniki Molnárné Sagun, Katarzyny Takácsné – Kalińskiej, Elżbiety Molnarné Cieślewicz, Małgorzaty Soboltyński, wraz z ks. Krzysztofem Grzelakiem SChr – proboszczem Kościoła Polskiego w Budapeszcie, udała się do Gniezna na doroczne uroczystości świętowojciechowe. Po drodze odwiedziliśmy kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Radzionkowie, gdzie bardzo serdecznie przyjął nas proboszcz tego kościoła jak i burmistrz miasta. Jako, że Stowarzyszenie w tym roku obchodzi 25-lecie swego istnienia, w programie było spotkanie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i prośba o dalsze błogosławieństwo dla Stowarzyszenia i całej parafii. Z tej okazji wręczyliśmy Arcybiskupowi medal ks. Wincentego Danka. Następnie udaliśmy się do parafii katedralnej gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami Towarzystwa św. Wojciecha Archidiecezji Gnieźnieńskiej – Zarządu regionu Gniezna( od lat nasze Stowarzyszenia są zaprzyjaźnione).

Odwiedziliśmy również Sanktuarium bł. Jolenty – kościół oo Franciszkanów, jak i kościół pod wezwaniem bł. Jolenty w Gnieźnie-Arkuszowie.

Wieczorem uczestniczyliśmy w nieszporach o św. Wojciechu w katedrze Gnieźnieńskiej. Po nich nastąpiła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha z katedry ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała, gdzie wraz z Prymasem uczestnicy odśpiewali Apel Jasnogórski. Tam odbyło się całonocne czuwanie. W niedzielę rano procesja z relikwiami przeszła od kościoła św. Michała na Plac św. Wojciecha, przed Katedrą Gnieźnieńską gdzie była sprawowana uroczysta Msza św. odpustowa której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Vincent Nichols, legat papieża Franciszka, Prymas Anglii i Walii.


bottom of page