Corocznie Polski Ośrodek Kulturalno – Oświatowy filia Óhegy organizuje prezentacje różnych regionów Polski. W tym roku 11 marca w Domu Polskim odbyła się prezentacja Radzionkowa – miasta położonego na Wyżynie Śląskiej w powiecie tarnogórskim. Pierwsze pisemne wzmianki o tej osadzie pochodzą z 1326 roku, a jego nazwa podobno wywodzi się od imienia Radzin – brata św. Wojciecha, obaj razem przechodzili tamtędy w czasie misji chrystianizacyjnej. Na pamiątkę tego faktu nawet w herbie miasta znajduje się postać św. Wojciecha, którego nazwę nosi też jeden głównych kościołów. Mieliśmy okazję zapoznać się z dość tragiczną historią miasta , którą przedstawił Jarosław Wroński – Kierownik Referatu Promocji Urzędu Miasta. Następnie Burmistrz Miasta – Gabriel Tobor, zaprezentował swoją prywatną kolekcję biblii obcojęzycznych oraz tłumaczenie Nowego Testamentu na język śląski.
W drugiej części prezentacji otwarta została wystawa malarstwa artystki z Radzionkowa – Elżbiety Kulej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawę otworzyła Ewa Liszka – kierownik Muzeum Historii Pawła Stellera z Katowic. Tematyką cykli obrazów „Testamenty” i „Radzionkowska Pieta” jest „Pejzaż dusz Radzianczanów” – jak mówiła sama artystka. Jest to nie tylko widok natury, czy krajobraz miejski – to także pejzaż dusz, które budują tożsamość miasta. Artystka na codzień pracując jako pielęgniarka środowiskowa opiekuje się chorymi i potrzebującymi ludźmi. To właśnie twarze tych ludzi znajdowały się na jej obrazach. Inspiracją do ich tworzenia były encykliki Papieża Jana Pawła II poświęcone przesłaniu dla ludzkości. Drugą częścią wystawy były grafiki – linoryty „Banyany” – czyli drzewa, stwarzające monumentalne wrażenie, jakby opowieść z innego świata.
Atrakcją muzyczną programu były występy grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa, a na koniec spróbowaliśmy tradycyjnych radzionkowskich wypieków. Na całym Górnym Śląsku tradycja piekarnicza przekazywana była z pokolenia na pokolenie.