top of page
Szukaj

Pogrzeb bohatera Jánosa Esterházyego


16 września 2017 r. jako Polonia węgierska uczestniczyliśmy w symbolicznym pogrzebie hrabiego Jánosa Esterházyego w 60 lat po jego śmierci w mirowskim więzieniu na Morawach.

Był synem Polki hrabiny Elżbiety Tarnowskiej i Węgra hrabiego Esterházyego. Dla Węgrów był on wybitnym politykiem, działaczem społecznym i liderem mniejszości węgierskiej w międzywojennej Czechosłowacji. Dla Polaków natomiast bohaterem zasługującym na szacunek i wdzięczność za pomoc okazywaną Polakom w trudnych momentach uchodźczej tułaczki na Węgry po wybuchu II wojny światowej. Według śp. Andrzeja Przewoźnika - János Esterházy był przede wszystkim "prekursorem Europy wolnej od przemocy i nienawiści".

Został on pochowany w kaplicy Podniesienia Krzyża Świętego na prywatnej posiadłości w Alsóbodog koło Nitry niedaleko miejsca urodzenia. Uroczystej mszy św. polowej przewodniczyło trzech biskupów : polski - Abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski , węgierski - bp polowy László Bíró oraz słowacki - ordynariusz wojskowy - František Rábek. Przybyły delegacje parlamentarzystów, honorowi goście, delegacje sztandarów a wśród nich Związek Podhalan Polskich.

Przybyła także rodzina Tarnowskich i Mycielskich z Polski oraz córka Esterházy - Malfatti Alice z synem Giovanni.

Dla nas Polaków będzie to miejsce pamięci dla bohatera czterech narodów Europy Środkowej.

Oto wywiad z Abp. Markiem Jędraszewskim : YouTube


bottom of page