top of page
Szukaj

Wyjazd edukacyjny śladami św. Marcina


Rok bieżący Konferencja Episkopatu Węgier ogłosiła rokiem św. Marcina, ponieważ 1700 lat temu na ziemi węgierskiej w mieście Szombathely urodził się czczony na całym świecie św Marcin, biskup z Tours.

29-go października wyruszyliśmy śladami świętego do opactwa benedyktyńskiego w Pannonhalma, gdzie św. Marcin żył oraz gdzie do dzisiaj są przechowywane jego relikwie. Po Pannonhalma udaliśmy się do Győr na bardzo miłe i przyjacielskie spotkanie z przedstawicielami tamtejszej Polonii. A następnego dnia wyruszyliśmy do dawnej stolicy Węgier – Bratysławy, do katedry św. Marcina znanej przede wszystkim jako miejsce koronacji królów węgierskich.

Św. Marcin stawał zawsze w obronie niewinnych, niesłusznie oskarżonych, wobec bliźnich zawsze okazywał wyrozumiałość i miłosierdzie.

Na Węgrzech w tym roku odbyło się wiele konferencji, spotkań, konkursów plastycznych i literackich poświęconych jego postaci. Mamy nadzieję, że podczas naszej podróży na tyle przybliżyliśmy jej uczestnikom historię życia św. Marcina, było można zrozumieć motywy jego działania. A od tego dzieli już tylko krok, by pójść jego śladem wcielić je we własne życie.

Do szczegółowej relacji z wyjazdu zapraszamy na relację dziennikarki Edit Sárközi w „Magyar morzsák“.

Program dofinansował węgierski Narodowy Fundusz Współpracy (NEA).


bottom of page