top of page
Szukaj

22. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie


Jest to całotygodniowy program impres związanych z kulturą chrześcijańską.

Tegoroczne Dni, które przebiegały pod hasłem „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”(kard. Stefan Wyszyński) rozpoczęły się w sobotę koncertem „Wiara i rodzina”, zespołu 2Tm 2,3, potocznie zwanym Tymoteusz, który nie występował w pełnym składzie, a jego głównymi filarami byli: Angelika Korszyńska-Górny oraz Tomasz Budzyński wraz z rodzinami. Jest to polski zespół muzyczny, grający muzykę rockową z przesłaniem chrześcijańskim. Teksty zespołu w większości zostały zaczerpnięte z Biblii. Występował też nasz polonijny zespół dziecięcy „Kleksiki”.

Natomiast uroczysta inauguracja 22. Dni rozpoczęła się w niedziele Mszą św. w budapeszteńskim Kościele Polskim pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej tradycyjnie są organizowane przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha wraz z Polską Parafię Personalną. Mszę św. ubogacał budapesztański polonijny Chór św. Kingi oraz artyści, którzy poprzedniego dnia wystąpili z koncertem "Wiara i rodzina". Jak co roku Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Proboszcz Polskiej Parafii w Budapeszcie w czasie trwania Dni Kultury Chrześcijańskiej wręczyli doroczne nagrody im ks. W. Danka, a w tym roku ich laureatami zostali: Polak-Adam Jagiełło, Węgierka - Majoros Lajosné Anna i Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, któremu plakieta zostanie wręczona podczas zaplanowanych na listopad br. obchodów 90-lecia poświęcenia Kościoła Polskiego w Budapeszcie i 25-lecia Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech.

Po Mszy św. w Domu Polskim została otwarta wystawa „Porta Fidei – Drzwi Płockie” ks. prof. Ryszarda Knapińskiego z Lublina. Są to szczególne podwoje wiary, które w obrazowej katechezie przedstawiają fundamentalne prawdy wiary chrześcijańskiej, zawarte w apostolskim Credo.

Po otwarciu wystawy Polonia zebrana w Domu Polskim pożegnała kończącego na Węgrzech swoją misję dyplomatyczną ambasadora pana Romana Kowalskiego.

Dziękujemy wszystkim sponsorom którzy swoim poparciem finansowym przyczynili się do zorganizowania całego programu 22. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej:

Ministerstwu Zasobów Ludzkich na Węgrzech

Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP

Samorządowi Polski Miasta Stołecznego Budapesztu

Samorządowi Polski XI. dz Budapesztu


bottom of page