top of page
Szukaj

Rzeźby sakralne Márii R. Törley


Pani Mária Torley, już po raz drugi prezentowała swoje rzeźby w Domu Polskim. Pierwsza jej wystawa była w 2002 r. na inaugurację i poświęcenie Domu Polskiego. Rok 2016 parlament Polski i Węgierski ogłosił jako rok Solidarności obu narodów, równocześnie w Polsce 19 maja został otwarty Rok Kultury Węgierskiej. My również na tym skrawku polskiej ziemi na której stoi nasz Kościół i Dom Polski im. Jana Pawła II, pragnęliśmy zaprezentować kulturę węgierską. Na uroczystości otwarcia Roku Kultury Węgierskiej w Warszawie minister Węgier - Zoltan Balog powiedział, że Polskę i Węgry łączy ponad 1000-letnia więź oparta na chrześcijańskich korzeniach, które w obecnym czasie należy umacniać i pielęgnować w duchu cywilizacji miłości.

Mária Törley jest potomkiem historycznego rodu. Ze strony ojca, pradziadek brał udział w Wiośnie Ludów w 1848 r. Po upadku powstania razem z Koszutem wyemigrował z kraju. Jeden z jego synów skończył Akademię Handlową we Francji. W Remis założył samodzielną wytwórnię szampanów. Po paru latach jako dobry patriota węgierski, przeniósł całą wytwórnię łącznie z urządzeniami i wykwalifikowanym personelem na Węgry do Budafok. Szampan Törley jest bardzo popularny na całym świecie. Rodzina Törley zawsze interesowała się sztuką i była jej mecenasem, prowadziła również szereg fundacji charytatywnych. Obecnie firma Törley choć nie jest w rękach rodziny, kontynuuje jednak dawną tradycję wspierania kultury, czego dowodem był poczęstunek lampką szampana uświetniającą wernisaż pani Márii Törley.

Równocześnie z okazji przypadającego we wtorek, 24 maja, wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych - pod takim wezwaniem jest nasz Kościół Polski w Budapeszcie, przeżywaliśmy nasz Odpust Parafialny, oraz odbyła się uroczystość z okazji przypadającego w tym tygodniu Dnia Matki.


bottom of page