top of page
Szukaj

Katedra wawelska w Domu Polski oraz Dzień Babci i Dziadka


24 stycznia b.r. w Domu Polskim otworzyliśmy wystawę fotograficzną o Katedrze wawelskiej, której historia doskonale wpisuje się w polsko - węgierską historię i początki chrześcijaństwa polskiego.

Fundatorem jest były samorząd polski XVI dz. Budapesztu a pomysłodawcą Małgorzata Soboltyński - przewodnicząca. Wystawę otworzył historyk z Krakowa - Piotr Stefaniak, który przybliżył historię katedry. Oto niektóre fragmenty :

Katedra to nekropolia polskich królów i główna światynia Narodu Polskiego. Obecna katedra jest trzecią w tym miejscu. Już w 1ooo roku wzniesiono wczesnoromanski kościół. Jednak w XII w. książe Władysław Herman ożeniony z Judytą, wdową po królu węgierskim pobudował nową romanską bazylikę z czterema wieżami. Po niej pozostała słynna krypta św. Leonarda. w XIV w. Od polowy XIV w. zaczęto w niej chować zmarłych polskich monarchów, pierwszym byl Wladyslaw Lokietek, którego teściową była córka króla Beli IV, bł. Jolenta, a córką słynna królowa Węgier Elżbieta, żona Karola Roberta. Także tutaj spoczęła słynna córka króla Ludwika Wielkiego - Jadwiga Andegawenka, ktorej piękny cenotaf marmurowy jest ozdobą katedry. W nastepnych pokoleniach katedra wzbogaciła się w perły renesansu: kaplicę Zygmuntowską i najwiekszy z polskich dzwonów - Dzwon Zygmunta. Wtedy też w podziemiach katedry spoczął rodowity Węgier, król polski Stefan Batory. Przez tysiac lat Katedra wawelska pozostaje kwintesencją polskości i splendoru naszego narodu, na każdym też kroku odnajdujemy również ślady polsko-wegierskiego trwania w sercu Europy.

Dziękujemy Piotrowi Stefaniakowi i Małgorzacie Soboltyńskiej za przybliżenie nam "polskiej perły " z Krakowa.

Po otwarciu wystawy Sonia Mészáros ( 9 lat ) powiedziała miły wiersz z okazji Dnia Babci I Dziadka a ks. proboszcz Krzysztof Grzelak złożył wszystkim życzenia. Babcie i dziadkowie obdarowani zostali kwiatami.


Comments


bottom of page