top of page
Szukaj

W Roku Królów - szlakiem polskich królów na Węgrzech


Stowarzyszenie św.Wojciecha z okazji ogłoszonego w Polsce Roku Królów, w dniach 14-15 listopada zorganizowało wyjazd edukacyjny szlakiem polskich królów na Węgrzech. Był to wyjazd edukacyjny rodzin polsko-węgierskich, którego celem było pogłębienie wiedzy historycznej wśród węgierskiej Polonii, z okazji 1020 rocznicy koronacji polskich królów : Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Pojechaliśmy szlakiem miast: Visegrad - Esztergom - Székesfehérvár - Budapeszt.

Polskojęzycznym przewodnikiem był znany nam historyk Piotr Stefaniak - z Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku obronnego w Visegrádzie. W tym zamku w listopadzie 1335 r. doszło do spotkania władców Polski, Czech i Węgier : Kazimierza Wielkiego, Jana Luksemburskiego i Karol Roberta. Należy jeszcze dodać, że w Visegrádzie w lipcu 1339 r. miał miejsce zjazd Kazimierza Wielkiego z Karolem Robertem.

Następnym etapem wyjazdu był Ostrzyhom (Esztergom) i Párkány. Wspólnie przekroczyliśmy Dunaj odbudowanym historycznym mostem Marii Walerii i udaliśmy się przed pomnik króla Jana III Sobieskiego w Párkány. Tam bowiem doszło do zwycięskiej bitwy wojsk polskich nad tureckimi w 1683 r. Po odśpiewaniu Hymnu polskiego i chwili zadumy udaliśmy się do przyległego kamienia pamiatkowego tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej Andrzeja Przewoźnika, który mocno zaangażował się, aby w Párkanach stanął pomnik bohaterstwa i chwały.

Kolejnym punktem naszego wędrowania był Ostrzyhom z jego Katedrą Prymasowską. W Esztergom po Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 r. Mieszko I odwiedził św. Stefana króla Węgier i w duchu pamięci św.Wojciecha, wydając odpowiedni dokument umocnili oni pokój i przyjaźń między narodami Polski i Węgier.

Następnym etapem było miasto Székesfehérvár , gdzie w 1079 r. na dworze Świętego Władysława znalazł miejsce na wygnaniu Bolesław Śmiały pokutujący za czyn zamordowania św. Stanisława biskupa. Székesfehérvár to miasto koronacji królów

To tylko niektóre miejsca pamięci królów Polskich na Węgrzech.

Projekt współfinansowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015r.”.


bottom of page