top of page
Szukaj

SpotkaniePartnerów (mobilności) projektu - Grundtvig - Bruksela


SpotkaniePartnerów (mobilności) projektu

Migracje- Integracja –Tożsamość – Europejska Kultura

P1040644.JPG

Bruksela, 14-17.11.2014.

W piątek 14 listopada uczestnicy projektu mieli okazję uczestniczyć w corocznej gali będącej podsumowaniem konkursu Polak Roku w Belgii. Konkurs „ Polak Roku w Belgii ” ma na celu aktywizację środowiska polskiej emigracji w Belgii poprzez ukazanie pozytywnego wizerunku Polaka mieszkającego na terenie Belgii, docenienie jego działalności, a także przedstawienie sukcesu, jaki odniósł. Organizatorem konkursu są Rada Polonii Belgijskiej, Ambasada RP w Brukseli i organizacje: Emigracja Polska i Polish Expat Network.

Uczestnicy mieli zatem okazję poznać tych Polaków, którzy osiągnęli sukces w Belgii, którzy z jednej strony dobrze się zintegrowali w nowej ojczyźnie, zachowując równocześnie polską tradycję, język oraz będąc cały czas blisko polskiej wspólnoty. Doświadczenie spotkania takich ludzi było dla uczestników o tyle ważne, iż integracja oraz pochylanie się nad problematyką tożsamości jest jednym z ważniejszych elementów samej koncepcji MITEK.

Podczas całodniowej sesji sobotniej (15 listopada) uczestnicy projektu mogli pogłębiać swoją wiedzę na temat koncepcji oraz powstawania stron internetowych. Spotkanie miało miejsce w przedstawicielstwie województwa Łodzkiego w Brukseli. Tu także, względem miejsca, warto podkreślić element europejskości, ponieważ wyłącznie w Brukseli polskie regiony decydują się na prowadzenie zewnętrznej administracji by śledzić co dzieje się w PE w związku z ich interesami.

Wszyscy uczestnicy projektu mają już własne strony internetowe lub są w trakcie ich realizacji.

Uczestnicy projektu mieli okazję spotkać się z działaczami polonijnymi, którzy aktywnie włączają się w życie belgijskiej polonii. Cała grupa miała okazję spotkać się z przedstawicielami zarządu i Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, którzy przybliżyli im kontekst i sposób działąnia ich stowarzyszenia. Istotnym dla uczestników był min wątek budowania relacji pomiędzy stowarzyszeniem a partnerami belgijskimi. Polska Macierz Szkolna w Belgii posiada swój własny ośrodek znajdujący siuę w Ardenach. Tam Polacy są mile widziani, odnaleźli swoje miejsce. Organizacja co roku otwiera swoje drzwi dla mieszkańców okolicy by zaprezentować im dorobek mieszkających w Belgii polskich artystów. PMSZ bierze również udziałw w oganizacji międzynarodowego festiwalu jazzowego, który ma miejsce w tej samej miejscowości. Organizacja ma bardzo dobre stosunki z lokalnymi władzami.

Rozmowy które miały miejsce w Brukseli zowocowały decyzją o współpracy z PMSZ.


bottom of page