top of page
Szukaj

Prezentacja pamiętnika z Powstania Warszawskiego


Prezentacja pamiętnika z Powstania Warszawskiego

IMG_8850.JPG

Po Mszy świętej w związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w Domu Polskim odbyło się spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem, jednym z autorów opracowania pamiętnika z Powstania Warszawskiego pt. "Między życiem a śmiercią" Janiny Mikoleit-Kőszeghy, oraz prezentacja tej książki.

To nie opracowanie historyka, ale poruszająca serce i umysł relacja powstańczej łączniczki. – kurierki Komendy Głównej AK Janiny Köszeghy o pseudonimie „Bronka”, która przed śmiercią przekazała go Panu Grzegorzowi Łubczykowi, byłemu Ambasadorowi RP w Budapeszcie.  Walorem tego pamiętnika jest osobista relacja, opis udziału w 63 dniach chwały i dramatu mężnej, dwukrotnie rannej podczas ciężkich walk młodej 19 letniej kobiety.

W książce odnotowana jest również działalność kulturalno-społeczna Pani Janiny na Węgrzech, w tym wieloletnie prowadzenie z wielkim powodzeniem i sukcesami zespołu tanecznego w Stowarzyszeniu „Bema”, aktywne członkostwo w Stowarzyszeniu „Św. Wojciecha” i kierowanie węgierskim Kołem Oddziału Kombatantów w Wiedniu. Prezentację pamiętnika poprzedził występ zespołu muzycznego COSA POLSKA.

Organizatorami tego spotkania było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha, Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. J. Bema na Wągrzech oraz Samorząd Polski w XII dz. Budapesztu.


bottom of page