top of page
Szukaj

Gdańsk – miasto wolności


Gdańsk – miasto wolności

Prezydent RP Bronisław Komorowski ogłosił rok 2014 - Rokiem Wolności.

W 2014r. przypada 25. rocznica pierwszych wolnych wyborów z 4 czerwca 1989r., które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i fundamentalne przemiany polityczne w Polsce, na Węgrzech i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. 1 Września 2014r. będziemy obchodzili 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która nierozerwalnie wiąże się z Gdańskiem i Westerplatte, a także 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Węgierska Polonia będą w szczególnie uroczysty sposób przeżywać cały rok 2014. Wystawą „Gdańsk – Miasto Wolności” Dariusza Kuli – gdańskiego artysty fotografika rozpocznie się w Domu Polskim w Budapeszcie cykl programów związanych z obchodami Roku Wolności. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie gdańskie z różnych okresów autorskiej działalności artysty. Będą to zdjęcia czarno-białe z lat 80-tych i 90-tych XX wieku oraz fotografie barwne współczesnego Gdańska. Wśród nich znajdą się również zdjęcia lotnicze oraz zestaw gdańskich zdjęć panoramicznych. Podczas wernisażu odbędzie się premiera filmu „Gdańskie klimaty”, w którym miasto pokażemy w nietypowych, także lotniczych ujęciach. Podczas wernisażu odbędzie się występ młodzieżowego zespołu 3an z Budapesztu, który zaprezentuje zgromadzonym gościom m.in. muzykę i pieśni okresu stanu wojennego.

Głównym celem wystawy „Gdańsk – Miasto Wolności” jest ukazanie i przybliżenie Gdańska, jako miasta, gdzie narodziła się Solidarność, gdzie zerwał się europejski wiatr wolności. Także miasta współczesnego – pięknego, nowoczesnego, rozwijającego się, w pełni korzystającego z wywalczonej wolności.

Wystawa przybliży młodemu pokoleniu niedawną historię i zmiany, dzięki którym możemy żyć w wolnej Europie. Dla osób, które przeżyły lata komunizmu będzie to podróż sentymentalna i wspomnienie trudnych, minionych lat.

Wystawa została zrealizowana przy finansowej pomocy Województwa Pomorskiego.


bottom of page