top of page
Szukaj

14.10.2022 - "Pamiętajcie o ogrodach".


W programie 28. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie nie mogło zabraknąć sztuki w wykonaniu "Naszej Grupy Teatralnej" pod przewodnictwem siostry Weroniki.

Grupę tworzą członkowie Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. W przedstawieniu uczestniczyły także dzieci prezentując dobrą grę aktorską oraz wykonanie kilku utworów muzycznych na skrzypcach. Muzyka na żywo zawsze dodaje przedstawieniu pełni i pomaga zrozumieć jego przesłanie. W scenerię wkomponowane były zdjęcia ogrodów Krzysztofa Pendereckiego pochodzące z wystawy rozpoczynającej tydzień Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, a dla nas było to drugie nawiązanie do ogrodów w ciągu kilku dni.

Pamiętajcie o ogrodach, czyli właściwie o czym? Jakie jest główne przesłanie przedstawienia i do czego nawiązuje?

Linię przewodnią stanowi szczęście, a właściwie pozorny jego brak. Cała rodzina dostrzega pozytywne wydarzenia u innych, tylko nie we własnym domu. Skupia się na narzekaniu, nie doceniając bogactwa, które kryje się w relacja międzyludzkich.

Dla manie drogą do zrozumienia sztuki, stały się wplecione w teatralną aranżację utwory muzyczne:

"Pamiętajcie o ogrodach, Przecież stamtąd przyszliście" - podmiot wskazuje na biblijny ogród z którego wywodzi się każdy człowiek. W natłoku spraw, w życiu codziennym i w pogoni za pieniędzmi, zapominamy o wartościach uniwersalnych, które prowadzą do szczęścia. Nie posiadanie, tytuły czy pieniądze czynią ludzi szczęśliwych, a wartości z których składał się utracony przez człowieka raj - radość, miłość i nadzieja. Tylko te wspomniane w sztuce przymioty, prowadzą do harmonii życia, którą można odnaleźć w naturze.

Dopełnieniem i jednocześnie drogą do spełnienia jest druga pieśń wykorzystana w sztuce i fragment "Już teraz we mnie kwitną Twe ogrody, już teraz we mnie Twe królestwo jest." Gdy tylko dostrzeżemy, że drobne rzeczy z naszej codzienności, mogą sprawiać radość. Najwyższą wartością jest Wiara, Nadzieja i Miłość, to pozwolimy aby zakwitły w nas ogrody. Przestaniemy ścigać ułudne szczęście, a odkryjemy piękno kryjące się w relacjach i wartościach, które nas otaczają.

Commentaires


bottom of page