top of page
Szukaj

100 – lecie przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski (1920 – 2020)

Zaktualizowano: 6 kwi 2020


16 lutego Polski Ośrodek Kulturalno – Oświatowy filia Óhegy zorganizował historyczny program na temat 100 lecia przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski. Z tej okazji odbyła się jednocześnie promocja Gminy Lipnica Wielka. Delegację Gminy reprezentował wójt Mateusz Lichosyt, oraz radni : Ewa Magiera i Józef Rudnicki, delegację Domu Kultury – Gminy Centrum natomiast Robert Kowalczyk. Muzykę z polskiej Orawy przedstawił zespół Arva. Otworzono wystawę „Orawa 1918 – 1924” oraz „Eugeniusz Stercula – Polak i Węgier”. Wśród gości obecni byli: ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek z małżonką, rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Ewa Słaba Rónayné oraz Regina Jurkowska z MSZ w Warszawie.

Początki osadnictwa wsi Lipnica Wielka datują się na 1606 rok. Do końca I wojny światowej Lipnica Wielka należała do Królestwa Węgierskiego pod nazwą Alsólipnicza i należała do komitatu orawskiego z siedzibą w Dolnym Kubinie. W 1920 roku po podziale Orawy między Polskę a Czechosłowację część wsi Lipnica Wielka pozostała w Czechosłowacji. Do Polski przyłączono ją dopiero w 1924 roku.

Eugeniusz Stercula – wybitny Orawianin, rodem z Podwilka. Założył pierwszą aptekę na Orawie w Jabłonce. Z zamiłowania fotograf, etnograf, dziennikarz, literat, pisał w języku węgierskim i polskim. Jednocześnie był działaczem społecznym i narodowym. Studia farmaceutyczne ukończył w Budapeszcie. Przy swojej aptece prowadził węgierską bibliotekę oraz klub literacki. Wiele publikował w gazetach węgierskich. Zostawił wiele cennych zdjęć, które stały się zapisem orawskiego dziedzictwa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Eugeniusz Stercula wraz z rodziną przeniósł się na Węgry, gdzie mieszkał do czerwca 1939 roku.

Na koniec spotkania Wójt Gminy Lipnica Wielka zaprosił wszystkich do regionalnego stołu.

GALERIA

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page