top of page
Szukaj

100 – lecie przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski (1920 – 2020)

Zaktualizowano: 6 kwi 2020


16 lutego Polski Ośrodek Kulturalno – Oświatowy filia Óhegy zorganizował historyczny program na temat 100 lecia przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski. Z tej okazji odbyła się jednocześnie promocja Gminy Lipnica Wielka. Delegację Gminy reprezentował wójt Mateusz Lichosyt, oraz radni : Ewa Magiera i Józef Rudnicki, delegację Domu Kultury – Gminy Centrum natomiast Robert Kowalczyk. Muzykę z polskiej Orawy przedstawił zespół Arva. Otworzono wystawę „Orawa 1918 – 1924” oraz „Eugeniusz Stercula – Polak i Węgier”. Wśród gości obecni byli: ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek z małżonką, rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Ewa Słaba Rónayné oraz Regina Jurkowska z MSZ w Warszawie.

Początki osadnictwa wsi Lipnica Wielka datują się na 1606 rok. Do końca I wojny światowej Lipnica Wielka należała do Królestwa Węgierskiego pod nazwą Alsólipnicza i należała do komitatu orawskiego z siedzibą w Dolnym Kubinie. W 1920 roku po podziale Orawy między Polskę a Czechosłowację część wsi Lipnica Wielka pozostała w Czechosłowacji. Do Polski przyłączono ją dopiero w 1924 roku.

Eugeniusz Stercula – wybitny Orawianin, rodem z Podwilka. Założył pierwszą aptekę na Orawie w Jabłonce. Z zamiłowania fotograf, etnograf, dziennikarz, literat, pisał w języku węgierskim i polskim. Jednocześnie był działaczem społecznym i narodowym. Studia farmaceutyczne ukończył w Budapeszcie. Przy swojej aptece prowadził węgierską bibliotekę oraz klub literacki. Wiele publikował w gazetach węgierskich. Zostawił wiele cennych zdjęć, które stały się zapisem orawskiego dziedzictwa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Eugeniusz Stercula wraz z rodziną przeniósł się na Węgry, gdzie mieszkał do czerwca 1939 roku.

Na koniec spotkania Wójt Gminy Lipnica Wielka zaprosił wszystkich do regionalnego stołu.

Comments


bottom of page